28.01.2019

Biologiczne aspekty oczyszczania ścieków - podręcznik dla studentów

Wpływ człowieka na środowisko jest na tyle duży, że uzasadnione jest wyróżnianie nowej epoki antropocen. Ten wpływ nie ogranicza się jedynie do degradacji ale i podejmowania różnorodnych działań naprawczych, w tym w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego.  i różne rozwiązania naprawcze. W latach 90. XX wieku  gwałtownie przybyło oczyszczalni ścieków. Miało to swój wyraźny i pozytywny skutek w jakości wód, zwłaszcza rzek. Współczesne badania biologiczne przyniosły wiele nowej wiedzy, która systematycznie znajduje zastosowanie. Także w odniesieniu do oczyszczania ścieków. Problem jest bez wątpienia ważny i wymagający specjalistów. A stara anegdota: "Nie wejdziesz dwa razy do tej samej rzeki - codziennie inne wpuszczane są ścieki", powoli traci na aktualności. Można ją zmodyfikować tak: "codziennie wpływają coraz lepiej oczyszczone, w tym metodami biologicznymi, ścieki".

Biologiczne aspekty oczyszczania ścieków autorstwa  Mieczysława Kazimierza Błaszczyka, wydana właśnie przez PWN (premiera książki była w dniu  21 stycznia 2019 r., to książka licząca 600 stron, typowy podręcznik akademicki.  Warto podkreślić, że jest to podręcznik napisany przez mikrobiologa, co znajduje swoje odzwierciedlenie w układzie i doborze treści. Znalazło się w niej sporo nowy pojęć i teorii biologicznych (np. metagenomika - trudno te nowe podeście teoretyczne znaleźć w podręcznikach, więc zapewne skorzystają także i inni, zainteresowani nowymi zagadnieniami w biologii).

W opisywanej książce czytelnik znajdzie takie zagadnienia jak: ścieki, bakteryjny metabolizm, biologiczne systemy oczyszczania ścieków, bioreaktory, usuwanie azotu, usuwanie fosforu, ścieki przemysłu spożywczego, ścieki farmaceutyczne, ścieki rafineryjno-petrochemiczne, ścieki celulozowo-papiernicze, odpady i ich utylizacja, odpady komunalne.

Publikacja prezentuje nowoczesne i konwencjonalne technologie biologicznego oczyszczania ścieków komunalnych i bioprzemysłowych. Wyjaśnia wszystkie procesy biologicznego oczyszczania ścieków oraz tworzenie różnych struktur biologicznych, zbudowanych w mikroorganizmów, typy hodowli i typy bioreaktorów stosowanych do hodowli mikroorganizmów. 

Dość dobrze zawartość charakteryzuje układ i nazwy rozdziałów:
  1. Bakteryjny metabolizm w procesie oczyszczania ścieków w warunkach beztlenowych
  2. Fizykochemiczna charakterystyka ścieków
  3. Wspólnoty mikroorganizmów w biologicznych systemach oczyszczania ściegów
  4. Bioreaktory powszechnie stosowane w hodowlach mikroorganizmów
  5. Usuwanie azotu i fosforu ze ścieków z zastosowaniem nowych technologii
  6. Naturalne metody biologicznego oczyszczania ścieków
  7. Nowoczesne biologiczne systemy oczyszczania ścieków
  8. Ścieki przemysłu spożywczego i ich oczyszczanie
  9. Oczyszczanie ścieków farmaceutycznych
  10. Oczyszczanie ścieków rafineryjno-petrochemicznych
  11. Oczyszczenie ścieków celulozowo-papierniczych
  12. Oczyszczanie wód kopalnianych przez bakterie redukujące siarczany
  13. Odpady organiczne i ich utylizacja
  14. Biologiczne oczyszczanie odcieków ze składowisk odpadów komunalnych
  15. Mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków komunalnych w Ostrzeszowie.
Podręcznik Biologiczne aspekty oczyszczania ścieków prezentuje nowoczesne i konwencjonalne procesy biotechnologicznego oczyszczania ścieków organicznych, opartych na wykorzystaniu mikroorganizmów, jako katalizatorów reakcji biochemicznych do usuwania zanieczyszczeń organicznych oraz różnych form azotu nieorganicznego, fosforu oraz siarczanów. Zawarte są w nim opisy metod biologicznego oczyszczania ścieków bioprzemysłowych i wybranych ścieków pochodzących z różnych gałęzi przemysłu, utylizacji odpadów komunalnych i odcieków składowiskowych, a także skład jakościowy i ilościowy głównych taksonów, tworzących wspólnoty mikroorganizmów w różnego typu bioreaktorach, uczestniczących w biologicznym oczyszczaniu ścieków.

Podręcznik jest adresowany do studentów biologii, biotechnologii, ochrony środowiska, bioinżynierii środowiska.

Informacja o autorze: Mieczysław Kazimierz Błaszczyk pracuje w Samodzielnym Zakładzie Biologii Mikroorganizmów na Wydziale Rolnictwa i Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Podręcznik polecany m.in. przez blog Profesorskie Gadanie.


5 komentarzy:

  1. Ciekawie opisane. Czekam na jeszcze więcej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja nigdy nie uczyłam się w tym zakresie, ale na pewno nie jest to łatwy materiał. Odnośnie ścieków to mogę powiedzieć tyle, że u mnie w domu pojawiła się nowa przepompownia WC https://www.dostudni.pl/przepompownie-wc-i-pomporozdrabniacze,c54.html od kiedy zdecydowaliśmy się na rozszerzenie naszej toalety.

    OdpowiedzUsuń
  3. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Obecnie bardzo ważne jest odpowiednie oczyszczanie ścieków przed wprowadzeniem do odbiorników. Już na etapie budynków stosowane są różnego rodzaju separatory.
    https://www.ekoivent.pl/oferta/separatory-substancji-ropopochodnych/

    OdpowiedzUsuń