Nowa odsłona bloga Profesorskie Gadanie. Pisanie i czytanie pomaga w myśleniu. Pogawędki prowincjonalnego naukowca, biologa, entomologa i hydrobiologa. Wirtualny spacer z różnorodnymi przemyśleniami, w pogoni za nowoczesną technologią i nadążając za blaknącym kontaktem mistrz-uczeń. I o tym właśnie opowiadam. Dr hab. Stanisław Czachorowski, prof UWM, Wydział Biologii i Biotechnologii, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
▼
19.09.2023
Co robą owady jesienią? O owadach w CiekaWizji Wiktora Niedzickiego
CiekaWizja Wiktora Niedzickiego to wartościowy kanał popularnonaukowy. Liczne wywiady dotyczące nauki i wiedzy, tworzone przez freelancera ale jednocześnie bardzo doświadczonego popularyzatora nauki (w bogatym dorobku z wieloma wyemitowanymi filmami i programami w Telewizji Polskiej). Niedawno miałem okazję opowiadać o owadach:
A na antenie u Pana Wiktora Niedzickiego gościłem już kilka razy:
Noe technologie znacząco ułatwiają upowszechnianie wiedzy. Obniżyła się "bariera wejścia" - nie trzeba wielkich inwestycji w studio, liczny personel i drogi sprzęt. Od strony technicznej i finansowej znacznie łatwiej jest tworzyć i upowszechniać audycje i inne treści popularnonaukowe. Przekaz stał się znacznie mniej zmonopolizowany. Z drugiej strony skutkuje to także nadmiarem dostępnej treści. trzeba więc umieć wyszukiwać i docierać do wartościowych treści. Nie wystarczy tak jak kiedyś włączyć telewizor (były tylko dwa programy) czy radio (cztery programy i jeszcze ewentualnie zagraniczne). W tej ogromnej ilości treści trzeba umieć się poruszać. Umieć wybrać. Tych nowych umiejętności trzeba się nauczyć od zera. Nie ma tradycji, nie ma utrwalonych szablonów. Ten nowy świat powstaje na naszych oczach i dlatego musimy się uczyć wszystkiego od nowa.
Popularyzacja nauki ma zupełnie nowe możliwości. Wystarczy się tylko nauczyć tworzyć i upowszechniać, także w mediach społecznościowych. Sam osobiście uczę się od kilkunastu lat. Co się jednego nauczę, choćby tylko jako tako, to pojawiają się nowe możliwości. I trzeba ponownie się uczyć. Świat edukacji ustawicznej, przez całe życie. Dawniej wystarczyło się nauczyć pisać, teraz trzeba umieć robić zdjęcia, nagrywać wideo, edytować tekst, grafikę, wideo oraz... korzystać ze sztucznej inteligencji. I choćby być najpilniejszym uczniem to nie da się nauczyć raz na zawsze. Trzeba się nieustannie oduczać i uczyć nowych umiejętności. Umieć korzystać ze zmieniających się zasobów. Właśnie dlatego cała edukacja musi się zmienić. A najważniejszą kompetencja jest nauczyć się uczyć. Nie - tak jak dawniej - zapamiętać (wykuć na pamięć) niezbędny kanon treści lecz uczyć się ciągle czegoś nowego. Stwarza to zupełnie inne wyzwania wobec całego systemu edukacji i pojedynczego nauczyciela. Raczej naucznia - nauczyciela i ucznia w jednym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz