18.10.2024

Raz w roku w Urwitałcie

 

W ubiegłym roku w grudniu byłem na konferencji w Mazurskim Centrum Bioróżnorodności i Edukacji "Kumak" w Urwitałcie i teraz, jesienią, jestem ponownie. Wygląda więc na to, że raz do roku muszę być w Urwitałcie w celach naukowych i edukacyjnych. Najwyraźniej na Mazurach dzieją się zjawiska wręcz literaturowe. Krajobraz pełen mądrych i ciekawych opowieści...

Tym razem przyjechałem na konferencję ekspercką pt. "W krajobrazie Mazur". Jechałem z pewnym niepokojem, czy przy taj otwartej formule nie będzie jakiejś "pyskówki" i wylewania wszystkich, przez lata nabrzmiałych żalów. I na dodatek, czy ktoś w ogóle przybędzie na taki koniec świata? Byli naukowcy, samorządowcy, społecznicy. Frekwencja dopisała. Było bardzo konkretnie i merytorycznie. Spotkanie wzbudziło niedosyt więc najpewniej dopiero otworzyło cykl spotkań i dyskusji o krajobrazie nie tylko Mazur. 

Kumak jest specyficznym centrum nauki, dedukowanym bioróżnorodności i edukacji ekologicznej. Przyciąga wartościowe wydarzenia i inicjuje ważne dyskusje. A na co dzień edukuje. Mały lecz ważny hotspot edukacyjny i naukowy. Zachęcam do odwiedzenia wystawy.

Konferencja zaistniała z inicjatywy dr inż. Mariusza Antolaka z UWM oraz kierowanej przez niego Fundacji "W Krajobrazie". Dr Antolak jest pracownikiem uniwersytetu, zakorzenionym w realnych i praktycznych działaniach krajobrazowych i to o wymiarze międzynarodowym. Jego wiedza i umiejętności są cenne dla studentów. Bo uczy ich, sam rozumiejąc na czym polega i jak działa lokalny biznes i usługi krajobrazowe. Kompetencje praktyczne i osadzone w realiach współczesności. Nie są tylko teoretycznymi rozważaniami, wyczytanymi w jakiejś książce. Doświadczenie i wiedza z pierwszej ręki. Może dlatego taka nietypowa konferencje ekspercka o nieco innej formule niż typowe konferencje naukowe? W zasadzie stworzona dobra przestrzeń do dyskusji i do przemysleń. 

Konferencja w Urwitałcie to przykład uniwersytetu zakorzenionego w regionie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Uniwersytet Warszawski, obecne na dalekiej prowincji, z ważnymi dyskusjami o praktycznych działaniach i o ochronie krajobrazu przyrodniczego i tego kulturowego. Konferencja w Urwitałcie to dobry przykład sprowadzania kapitału ludzkiego i naukowego na mazurskie bezdroża i bagna. Do społeczności lokalnej. Czyli tam, gdzie jest bardzo potrzebny. Dobrze wypełniania społeczna misja uniwersytetu.

Też tam byłem. Nie tylko dlatego, że byłem w komitecie naukowym tej konferencji. Także dlatego, że prowadzę zajęcia z ekologii krajobrazu dla studentów biologii. Przyjechałem by się więcej dowiedzieć i lepiej rozumieć inne niż biologiczne punkty widzenia. Czym nasiąkłem na konferencji, tym trącę na zajęciach. I wykorzystam kontakty. A także inspiracje z widokiem na przyszłość.

Jak najkrócej scharakteryzować treść konferencji? Człowiek jest elementem krajobrazu. Niby proste zdanie lecz ważne jest to, jaka się treść za tym kryje. Wymaga dłuższego wykładu i bardziej szczegółowego wyjaśnienia. To już będzie na zajęciach akademickich dla studentów biologii w przyszłym semestrze. W jakiejś przystępnej formie pojawi się także na niniejszym blogu. Za jakiś czas. Ubieranie myśli w logiczne i klarowne słowa wymaga czasu i wysiłku. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz