Do księgarń trafiła właśnie "Algologia. Praktyczny przewodnik" Joanny Czerwik-Marcinkowskiej. To już szósta książka polecana przez Profesorskie Gadanie (wraz z logo bloga na okładce).
Glony to grupa ekologiczna a nie systematyczna. W obliczu szybkich zmian w taksonomii, jako efekt nowych badań zwłaszcza molekularnych, w systematyce tych organizmów dużo się zmienia. Nie przeszkadza to jednak w obserwacjach. W omawianej książce zawarto sporo propozycji obserwacji, dostepnych nie tylko studentowi ale i uczniowi. Dlatego pozycję te można polecić nauczycielom i uczniom szkół średnich. Będzie pomocna w obserwacjach świata żywego. Potrzebny tylko mikroskop.
Książka zawiera zwięzłe opisy taksonomiczne i ekologiczne glonów i sinic najczęściej spotykanych w różnego rodzaju biotopach wodnych (np. w źródłach, strumieniach, potokach, rzekach, stawach, zbiornikach retencyjnych). W przewodniku zaprezentowano szeroki wachlarz gatunków glonów i sinic, tak aby korzystający mogli dokonać swobodnego wyboru w zależności od dostępności materiału algologicznego oraz aktualnie realizowanych celów badawczych lub dydaktycznych. Publikacja zawiera rysunki i fotografie omawianych gatunków, w celu lepszego poznania ich budowy.
Informacja o autorce:
Joanna Czerwik-Marcinkowska
dr hab., prof. UJK; wicedyrektor Instytutu Biologii UJK w Kielcach; Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wydział Matematyczno-Przyrodniczy
Notka na IV okładkę:
W praktycznym przewodniku z algologii znajdują się krótkie ćwiczenia laboratoryjne, dotyczące wybranych zagadnień z algologii, do praktycznego wykonania m.in. przez studentów różnych kierunków akademickich, ale także uczniów i nauczycieli szkół licealnych. Przewodnik ma pomóc w poszerzeniu i uaktualnieniu dotychczasowych wiadomości (m.in. z zakresu morfologii, ekologii czy taksonomii glonów), związanych z prezentacją poszczególnych gatunków lub rodzajów omawianych na zajęciach przedmiotowych. Zawiera zwięzłe opisy taksonomiczne i ekologiczne glonów i sinic najczęściej spotykanych w różnego rodzaju biotopach wodnych (np. w źródłach, strumieniach, potokach, rzekach, stawach, zbiornikach retencyjnych). Książka pomocna nie tylko dla algologom, ale także dla szerszej grupie biologów i ekologów, studentom i pracownikom uniwersytetów, politechnik oraz pracownikom WIOŚ.
Nowa odsłona bloga Profesorskie Gadanie. Pisanie i czytanie pomaga w myśleniu. Pogawędki prowincjonalnego naukowca, biologa, entomologa i hydrobiologa. Wirtualny spacer z różnorodnymi przemyśleniami, w pogoni za nowoczesną technologią i nadążając za blaknącym kontaktem mistrz-uczeń. I o tym właśnie opowiadam. Dr hab. Stanisław Czachorowski, prof UWM, Wydział Biologii i Biotechnologii, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Info pierwsza klasa. Na pewno kupię, bo często je spotykam w trakcie swoich eksploracji.
OdpowiedzUsuńA propos, ciekawe czy glony "przemysłowe" (znajdywane na obiektach takich jak pompy, chłodnię, kanały) różnią się od tych "naturalnych". Może w tej książce znajdę odpowiedź?