23.05.2024

Profesorskie Gadanie w formie e-booka

Okładka


Właśnie powstał, we współpracy, już jest dostępny. Pierwsza moja próba, e-book w formie pdf. Muszę wymyślić jak udostępnić plik do pobrania, dla chętnych. Próbowałem kilku opcji i w końcu znalazłem, wersję bezpłatną dla mnie i dla czytelników. Szczegóły na końcu tekstu.

Na blogu Profesorskie Gadanie w ciągu wielu lat nagromadziło się sporo różnych przyrodniczych opowieści. Od jakiegoś czasu zastanawiam się  czy nie dobrze byłyby zebrać opowieści w jedną książkę, wydaną w zwartej formie e-booka (lub może w wersji tradycyjnej, papierowej?). Plany te ciągle są niezmaterializowane. Brakuje mi umiejętności edytorskich. Szukać wydawnictwa, czy samemu spróbować?

Niespodziewanie pojawiła się propozycja. Ktoś uczestniczy w kursie i pracą zaliczeniową było złożenie e-booka. Wszystko w Canvie. Zebrałem na próbę kilka opowieści o owadach i oddałem w ręce fachowcowi in spe lub raczej in statu nascendi. Jak mógłby wyglądać e-book? Może właśnie tak. Ta pierwsza pozycja jest zajawkową próbą, niejako zwiastunem. Jeśli się uda, to może warto będzie spróbować w taki sposób opracować i inne przyrodnicze opowieści, które od kilkunastu lat pojawiają się na blogu.

Okazuje sie, że w programach nawet w wersji bezpłatnej można dużo zrobić samemu lub we współpracy z innymi.  Z Canvy można od razu wygenerować plik do druku, w dowolnej liczbie egzemplarzy papierowych. Można pobrać także standardowy plik pdf. Okazał się spory, ok. 80 MB. Za dużo by przesłać mailem czy przez Messengera. Może lepiej ograniczyć liczbę zdjęć i kolorowych ilustracji w przyszłości? Próbowałem umieścić na Wakelet, ale tez plik był chyba za duży. Szukałem różnych możliwości, konsultowałem z Superbelframi (społeczność ucząca się). Było kilka dobrych opcji, ale wszystkie płatne (bo darmowa wersja na 14 czy 30 dni nie jest dobrym rozwiązaniem). Te opcje pewnie byłyby dobre, gdybym e-booki sprzedawał, wtedy może byłyby pieniądze na pokrycie kosztów utrzymania takich stron. Sklep z e-bookami to jeszcze dla mnie pieśń przyszłości. Okazało się, że można umieścić i udostępnić plik z e-bookem na WordPressie. A przecież mam starą wersję Profesorskiego Gadania! Spróbowałem i się udało. Drugi mały sukces.

To moje kolejne małe kroki w zdobywaniu umiejętności cyfrowych. W domenie publicznej można zrobić bardzo dużo. Potrzebny jeden mały szczegół - wiedza gdzie, co i jak. I umiejętności obsługi róznych aplikacji. Potwierdza się teza, że najważniejszą kompetencją XXI wieku jest umiejętności uczenia się. I to w róznych przestrzeniach: samemu, w grupie "rówieśniczej" (croudlearning) i na kursach. Dostęp do wiedzy od ćwierćwiecza mocno się zdemokratyzował. Dostęp do edukacji także. Szkoły i uniwersytety straciły swój monopol w nauczaniu i zapewnianiu warunków do rozwoju. To cecha charakterystyczna czasów przełomu i czasów szybkich zmian. Szerzej o tym napiszę niebawem. 
 
Samemu nie uda się wszystkiego zrobić. Ale może uda się we współpracy? Bo kompetencja współpracy jest druga kluczową kompetencja XXI wieku. Zapraszam do lektury i liczę na sugestie czy tworzyć e-bookowe wydania opowieści z Profesorskiego Gadania. Czy będą chętni czytać takie opowieści w formie e-booka? A może w wersji papierowej? Czy ograniczyć liczbę ilustracji i zdjęć czy wręcz przeciwnie, e-book powinien być bogato ilustrowany? Co o tym sądzicie?

Jak pobrać rzeczony e-book? Tu strona z Wakelet, z możliwością pobrania pliku w pdf https://wakelet.com/wake/8n7Bu5pVo1faTdUzUpSDM a tu do pobrania z wpisu na Wrodrpressie, ze Starego Profesorskiego Gadania  https://czachorowski.home.blog/2024/05/23/profesorskie-gadanie-w-formie-e-booka/

Miłej lektury. Czekam na komentarze, uwagi, sugestie. 

Mile widziane refleksje dotyczące uczenia się i systemu edukacji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz