19.02.2020

Dzień Nauki Polskiej - po raz pierwszy obchodzone święto państwowe

(źródło  Nauka w Polsce)
Niedawno celebrowaliśmy Dzień Darwina - międzynarodowe święto nauki, obchodzone w dniu urodzin Karola Darwina. W Rosji obchodzony jest od dawna Dzień Nauki Rosyjskiej. Innych świąt celebrujących naukę jest dużo. Na przykład Dzień Liczby Pi, Jedne są dowcipne i nieformalne, bazujące na wybranych przestrzeniach naukowych, inne oficjalne, bombastyczne. W każdym razie powodów do celebrowania nauki jako takiej jest wiele. Jest na przykład Dzień Chruścika, Dni Owada, Europejska Noc Naukowców, Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki i wiele, wiele innych.

Wcześniej już obchodziliśmy rocznice urodzin Mikołaja Kopernika. Raczej nieformalnie i spontanicznie. Niedawno jednak sejm RP uchwalił święto państwo i od 2020 roku 19 lutego po raz pierwszy jest obchodzone nowe święto: Dzień Nauki Polskiej. Jaki to święto przyjmie charakter? Na razie przebijają pojedyncze informacje i inicjatywy. Z pewnością nauka polska wymaga celebracji i promocji. Może ten dzień stanie się dobrym pretekstem? Czas pokaże.

"W Polsce mamy 81,5 tys. badaczy, którzy pracują w 645 placówkach - wynika z danych resortu nauki przekazanych PAP. Poza tym w naszym kraju uczy się ok. 1,2 mln studentów i 39 tys. doktorantów. (...)  Dzień Nauki Polskiej ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono 19 lutego - dzień urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii. Święto ma stanowić inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie nauką." (źródło danych Nauka w Polsce)

Osobiście wolałbym wzmacnianie zainteresowania nauką przez zwiększenie nakładów na badania i edukację. W gospodarce partej na wiedzy zarówno same badania jak i wykształcone kadry są niezbędnymi podstawami rozwoju i dobrobytu.

Czy ponad 80 tysięcy pracowników nauki to silna grupa? Ważna dla rządzących lub społeczeństwa jako takiego? A ponad milionowa liczba studentów? Lata świetności mamy za sobą, gdy studiowało blisko 2 miliony młodych Polaków. A co przed nami?

2 komentarze:

  1. trzeba tylko zauważyć iż w "gospodarce partej (cokolwiek by to nie znaczyło) na wiedzy" - nauka czyli nowe technologie, innowacyjne procesy przemysłowe, wysoko przetworzone produkty intelektualne - przynosi realne dochody... u nas mało które badania mają jakiekolwiek przełożenie na zarabianie pieniędzy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam odmienne zdanie. Na jakich faktach wypowiadasz takie zdanie? Moje obserwacje są zupełnie inne. Ponadto wiedza i nauka to nie tylko technologie i procesy przemysłowe. Z chęcią jednak zapoznał bym się z danymi, jeśli takowe znasz i na nich opierasz swoje zdanie.

      Usuń