23.05.2023

Jak zorganizować lekcje poza klasą czyli kiedy zacząć przygotowywać się do zawodu nauczycielskiego?

 

Nauczyciele i edukatorzy, skupieni w nieformalnej grupie Superbelfrzy RP, dzielą się swoimi doświadczeniami, pomysłami i wiedzą na różne sposoby. Przykładem jest cykl darmowych webinariów, adresowanych do studentów i młodych nauczyciel (młodych duchem). Najbliższy już 31 maja, wieczorową porą. Bo wtedy mają czas. (link do wydarzenia na FB w z webinarium)

Gdzie i jak nauczyć się bycia edukatorem/nauczycielem? Nie tylko na studiach i nie tylko na zajęciach ujętych w programie nauczania na danym kierunku kształcenia. Uniwersytet to miejsce i okazje a nie tylko program kształcenia. Sama/sam buduj swoje kompetencje. Namawiam do autentycznego poszukiwania i działania, np. w kołach naukowych, we wspołpracy z różnymi organizacjami pozarządowymi i w realnym działaniu edukacyjnym. Samodzielnie twórz sytuacje edukacyjne i twórz środowisku do uczenia się (ekosystem) edukacyjny już teraz. Na całe życie zawodowe. Czyli budowanie współpracy w środowisku osób uczących się. A uczyć się będzie trzeba przez całe życie. Dlatego ekosystem edukacyjny jest taki ważny. Nie jedna wycieczka lecz stałe środowisko.

Społeczność ucząca się to nieustanne tworzenie relacji współpracy zawodowej, które można i należy rozpocząć już na studiach. Bo po co czekać? Szkoła/uniwersytet nie jest oczekiwaniem na prawdziwe życie, ona już nim jest. A przynajmniej powinna być. Wykonywać działania realne a nie tylko na zaliczenie, na ocenę i na umieszczenie w szufladzie wykładowcy. Sprawdzać się w działaniu a nie tylko na kolokwiach i egzaminach. Podejmij dyskusję od zaraz.

W uczeniu się ważne jest przejmowanie odpowiedzialności za własne uczenie się. Samodzielność i samosterowność. Nie tylko program nauczania, mniej lub bardziej narzucony z mniejszym lub większym wyborem zajęć czy osób prowadzących. Wolność warto poszerzać od zaraz. Szkoła/uniwersytet jest już życiem (zawodowym), nie warto czekać na dyplom.

A jeśli już pracujesz w szkole czy innej placówce edukacyjnej? Nie jest za późno. Tym bardziej zacznij budować swoje środowisko współpracy, pojawiaj się na spotkaniach w kontakcie jak i tych online, poznawaj środowisko i dawaj coś od siebie. Budowanie współpracy, tak jak w kołach naukowych, stowarzyszeniach naukowych czy branżowych. Edukacja już od zaraz. Czyli budowanie relacji w społeczności uczącej się. Dzielenie się doświadczeniami, pomysłami. Im więcej dasz, tym więcej dostaniesz. 

Zapowiedź webinarium:

A dlaczego by nie wyjść ze szkoły i nadal realizować PP?
Zbliżający się koniec roku oraz coraz cieplejsze i bardziej słoneczne dni wpływają na nas i naszych uczniów. Oglądanie przyrody przez szkolne okno wzbudza chęć wyjścia ze szkoły i podziwiania świata.
A może właśnie to jest sposob na zwiększenie atracyjności zajęć ? Wyjście w teren może być połączone z nauką. Gra terenowa ? Doświadczanie zjawisk i procesów geograficznych na świeżym powietrzu ? A może biologia na zielonej łączce lub wyjście do lasu? Czy warto i dlaczego warto - o tym właśnie będą opowiadać Nasi goście. Przedstawią Wam sprawdzone przez siebie sposoby na naukę w terenie. Być może wykorzystacie coś z tego u siebie już w najblższych dniach.

Joanna Gadomska aka Biologia z Blondynką, Bogusia Mikołajczyk aka Biologusdesignans, Monika Szekiel-Mnich aka monika.LetsExplore, Radosław Potrac, Stanisław Czachorowski - Profesorskie gadanie.

Ostatnie w tym roku spotkanie w ramach SuperBelfrzy Nocą - Akademia Młodego SuperBelfra już 31 maja o 20.00 na naszym fanpage oraz na YT. Zapraszamy.  (link do wydarzenia na FB w z webinarium)





Lekcje w terenie: nie bój się wyjść w teren - to nie wagary

streszczenie:

Zmiany w edukacji i szkoła rozproszona czyli dlaczego właśnie teraz trzeba i warto wychodzić na zajęcia terenowe. Nie bój się iść z uczniami do lasu, na łąkę czy nad jezioro, masz prawo nie wiedzieć i nie znać nazw spotykanych gatunków: odkrywaj przyrodę razem z uczniami. Niezależnie od miejsca i od pogody. Wykorzystuj aplikacje z telefonu i korzystaj ze współpracy. Zacznij już teraz tam, gdzie jesteś i z tym co masz. A masz wiele. Ciekawość i swoją niewiedzę. I to, co przygotowali już inni. Kilka praktycznych pomysłów poznasz na webinarium.

Zapis wideo z wystąpienia na webinarium

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz