![]() |
Galeria Aura, WOŚP 2024. |
W tym roku również biorę aktywny udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy (nie tylko butelka na licytacji). Moje granie będzie bez mojej muzyki i bez mojego śpiewania, polegać będzie na mówieniu, dyskusji i przytulaniu się. Czyli dostarczaniu dopaminy i objaśnianiu świata przyrodniczego. Będę na stanowisku w galerii handlowej, a więc teoretycznie w miejscu nietypowym na popularyzację i upowszechnianiu nauki.
Co na stanowisku? Będzie Pan Neuron, duża przytulanka, pożeracz smutków. Uszyta przez nauczycielkę i przeznaczona na licytację WOŚP. Kupiłem i teraz wykorzystuję. Gra w orkiestrze cały czas. W galerii handlowej będzie można do Pana Neurona przytulić się i w ten sposób zasilić się dopaminą. Takie manualne rozdawanie hormonów szczęścia. Przy okazji będzie można porozmawiać ze mną o mózgu człowieka i znaczeniu bliskich kontaktów. Wyjaśnię dlaczego i jak ta dopamina wydziela się w mózgu w czasie przytulania i jak przebiegała ewolucja człowieka z naszym niesamowitym mózgiem włącznie.
Będzie także nawiązanie do radiowych felietonów Tłumaczymy Świat w Radiu Olsztyn. Razem ze mną można będzie napisać felieton radiowy - podać pomysł, zadać pytanie, porozmawiać co można zawrzeć w takim felietonie a nawet wspólnie napisać. Wykorzystamy to tego narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji. Drugi wątek edukacyjny - uczenie się korzystania z narzędzi cyfrowych.
Najlepsze pomysły mają szansę zostać zrealizowane i ukazać się na antenie Radia Olsztyn https://radioolsztyn.pl/tlumaczymy-swiat-felietony-stanislawa-czachorowskiego/01778309 lub na blogu Profesorskie Gadanie https://profesorskiegadanie.blogspot.com/. Przyjdź i miej swój wpływ na świat. Dobry wpływ.
Co więc będzie? Przytulanie się do maskotki, rozmowy o ewolucji człowieka i działaniu ludzkiego mózgu, o znaczeniu społeczności i wspólnoty (a przecież taką jest cała WSOŚP), pytania o zjawiska przyrodnicze oraz współpraca z narzędziami AI w pisaniu tekstów i dopracowywaniu pomysłów. Będzie więc w kontakcie, analogowo oraz cyfrowo. Tak więc będzie hybrydowo i wielowarstwowo.
Co więc będzie? Przytulanie się do maskotki, rozmowy o ewolucji człowieka i działaniu ludzkiego mózgu, o znaczeniu społeczności i wspólnoty (a przecież taką jest cała WSOŚP), pytania o zjawiska przyrodnicze oraz współpraca z narzędziami AI w pisaniu tekstów i dopracowywaniu pomysłów. Będzie więc w kontakcie, analogowo oraz cyfrowo. Tak więc będzie hybrydowo i wielowarstwowo.
Będę razem z innymi pracownikami Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie. Będzie się dużo działo edukacyjnie i biologicznie. Już dzisiaj zapraszam. Niedziela, 26 stycznia 2025 rok, Aura, godz. 12.00-16.00 Strefa Mądrego Dzieciaka!
![]() |
A tymczasem Pan Neuron wypoczywa na kanapie i zbiera siły. |
🎉 Tradycyjnie Wydział Biologii i Biotechnologii wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy WOŚP ❗ 🎉
W tym roku zbiórka odbywa się pod hasłem "Gramy na zdrowie!" i ma na celu wsparcie onkologii oraz hematologii dziecięcej.
📅 Kiedy❓ 26 stycznia 2025 r. (niedziela)
🕛 Godzina: 12:00-16:00
📍 Gdzie❓ Aura Centrum Olsztyna
Atrakcje bloku edukacyjnego Wydziału Biologii i Biotechnologii:
✅Grzybogranie”
🧺 Ścieżka młodego grzybiarza: sprawdź swoje umiejętności w zbieraniu grzybów.
🍄 Karty „Grzyby z mikroświata”: zmierz się z wyzwaniami klimatycznymi wpływającymi na grzyby.
🌲 Gra strategiczna: zarządzaj własnym lasem pełnym grzybów.
✅"Zadziwiające zwierzęta morskie"
🐚 Podziwiaj okazy morskich ślimaków, małży, szkarłupni i skorupiaków z prywatnej kolekcji pana Sławomira Boronia oraz zasobów Katedry Zoologii UWM.
✅„Pan Neuron pożeracz smutków”
🧠 Przytul się do maskotki w kształcie komórki nerwowej i posłuchaj opowieści o owadach oraz ludzkim mózgu.
✍ Wspólnie z autorem napisz felieton radiowy, który może zostać opublikowany na antenie Radia Olsztyn lub na blogu Profesorskie Gadanie.
✅"Krew bez tajemnic"
🔬 Obserwuj krwinki czerwone pod mikroskopem i samodzielnie przygotuj preparaty.
🩸 Dowiedz się o układach grup krwi i przeprowadź identyfikację antygenów z użyciem odczynników.
✅"Zobaczyć DNA"
🧬 Zobacz DNA okiem naukowca i poznaj prosty przepis na jego izolację w domowych warunkach, np. z kiwi lub cebuli.
✅"Czy wiesz, co jesz? Ile mikroplastiku jemy na co dzień?"
🍽 Dowiedz się, ile mikroplastiku trafia na Twój talerz z codziennymi produktami spożywczymi i jak unikać go w diecie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz