7.01.2022

Spotkania z Nauką i Noc Biologów 2022

Wiedza naukowa jest fascynująca i dostępna dla każdego. W każdym czasie i w każdym miejscu. Wraz z rozwojem technologii cyfrowych dostępność wiedzy jest coraz większa i umożliwia edukację przez całe życie.  

Spotkania z nauką to projekt z zakresu popularyzacji i upowszechniania nauki z wykorzystaniem aktywizujących metod przekazu oraz budowaniem pozytywnego obrazu nauk przyrodniczych, poprzez bezpośredni kontakt z naukowcami w przestrzeni uniwersyteckiej i z wykorzystaniem nowoczesnych metod komunikacji. Zapraszamy na wykłady i warsztaty wyjazdowe do szkół, zajęcia na uczelni, wystawy, pikniki naukowych, krótkie artykuły w mediach społecznościowych.

W czasie pandemii Covid-19 mamy utrudniony kontakt bezpośredni i wizyty w uniwersyteckich laboratoriach. Dlatego i w czasie edukacji online oferujemy szkołom zajęcia zdalne. Chcemy wesprzeć trudna prace edukacyjną dodatkowymi materiałami dostępnymi online, zarówno w czasie lekcji jak i poza lekcjami.

Od 14 stycznia 2022 zapraszamy festiwal naukowy Noc Biologów 2022, z licznymi wykładami, warsztatami, wystawami, internetowymi oraz internetowymi grami edukacyjnymi, filmami. Każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, niezależnie od wieku i wykształcenia. Zapraszamy rodziców z dziećmi, dorosłych oraz nauczycieli z uczniami. Noc Biologów w Olsztynie organizujemy już po raz jedenasty a po raz drugi w formie zdalnej. Oferta online dostępna jest dla wszystkich , niezależnie od odległości od Olsztyna. Dodatkowo wydłużamy Noc Biologów. Rozpoczynamy 14 stycznia ale wiele filmów, pokazów i gier dostępnych będzie do końca maja br.

Proponujemy także wykłady wyjazdowe do szkół (zadanie Wypożycz sobie naukowca ), webinaria w dogodnym dla klasy terminie (oraz Cykliczne spotkania z nauką) a w maju i czerwcu zaprosimy na kolejny piknik naukowy pt. Dzień Biologii i Biotechnologii 2022 oraz obóz naukowy dla licealistów. Szczegóły na stornie: https://spotkanianauka.blogspot.com/. Liczę, że w maju spotkamy się w kontakcie bezpośrednim w laboratoriach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Głównym celem projektu jest upowszechnianie i popularyzacja osiągnięć nauk biologicznych, w szerokich kręgach społecznych, w szczególności wśród młodzieży szkół średnich z terenu województwa warmińsko-mazurskiego i województw sąsiednich.

Dodatkowym celem projektu jest budowanie kapitału naukowego (w tym zachęcanie do kontynuacji kształcenia na poziomie wyższym) oraz popularyzacja oferty kształcenia UWM w Olsztynie wśród młodzieży licealnej. W ramach przedsięwzięcia młodzież pozna pełen cykl powstawania wiedzy, z uwzględnieniem obserwacji, dostrzegania problemu, dyskusji, analizy, działania i przedstawiania rezultatów badań. Aktywizujące metody upowszechniania wiedzy uwzględniają wyniki badań psychologicznych i neurodydaktyki, dotyczące procesu uczenia się.

W ciągu 24 miesięcy ponad 50 pracowników UWM zorganizuje: 4 pikniki naukowe, dwa obozy naukowe na Uniwersytecie (2021, 2022 r.), 60 wykładów, warsztatów i kawiarni naukowych w formie wyjazdowej lub webinariów, 12 cyklicznych spotkań na Uniwersytecie z wykładami i warsztatami, trzy wystawy półroczne w Bibliotece Uniwersyteckiej oraz cztery wystawy objazdowe, opublikowanych zostanie co najmniej 150 krótkich tekstów i filmików popularnonaukowych na blogu oraz mediach społecznościowych.

Projekt jest realizowany przez Wydział Biologii i Biotechnologii wraz z innymi jednostkami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i będzie wsparciem oraz komplementarnym uzupełnieniem zadań, które realizować będzie powstające Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji "Kortosfera". Projekt potrwa do końca czerwca 2022.

Projekt Spotkania z nauką, realizowany w latach 2020-2022, dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Więcej o projekcie na stronie: https://spotkanianauka.blogspot.com/

Sądzę, że pikniki naukowe w kontakcie bezpośrednim, organizowane na uczelniach wyższych i centrach nauki oraz różnorodne zajęcia online nie są przemijająca ciekawostką. Moim zdaniem to ewolucyjny proces zmian w systemie edukacji. Coś, co rodzi się na naszych oczach. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz