18.04.2023

Mój Dzień Ziemi 2023

 
Park w Jakubowie, więcej szczegółów na Facebookowym wydarzeniu 

Dzień Ziemi jest moim świętem, mnie dotyczącym. Jest myśleniem o przyszłości, odpowiedzialnym myśleniem także o innych. Jaki im świat się zostawia, tak na co dzień? Ale i w dłuższej perspektywie czasowej. Praktyczne myślenie o bliźnim, o dzieleniu się światem. Jest jednym z tych działań, które narodziło się w niezgodzie na zniszczenie, zaśmiecenie i nieodpowiedzialne gospodarowanie zarówno zasobami przyrody jak i warunkami życia Homo sapiens. Niezgoda na dewastację, zaśmiecenie i bezmyślne zabijania organizmów żywych i piękna. Najczęściej świętuję czynnie, zbierając śmieci z dzikich zakątków przyrody, nawet tej w mieście, świętuję z innymi, bo człowiek jest gatunkiem społecznym i działającym wspólnotowo. W tym roku świętuję edukacyjnie. Najpierw na pikniku dzikomiejskim w parku na Jakubowie (bajki kamishibail i malowanie dachówek), w sobotę 22 kwietnia. A w poniedziałek 24 kwietnia w Kortowie, nad Jeziorem Kortowskim będę młodzieży szkolnej pokazywał co żyje w jeziorze. I opowiadał o odpowiedzialności za świat wokół nas.

Dzikomiejskość to dobre hasło, wskazuje na dostrzeganie dzikiej przyrody także w miastach. "Dzika przyroda w mieście, porośnięte nieużytki, stanowisko pokrzywy pod blokiem, gniazdo kosa w pobliskim parku, kwitnące mniszki lekarskie pod oknem, mikrolasek - to nasze miejskie skarby wzbogacające bioróżnorodność, budujące relacje człowieka z przyrodą."

Co będzie w sobotę 22 kwietnia w godzinach od 11:00 do 14:00? Program:

1. DZIKOMIEJSKIE PODCHODY (10:00-13:00)

2. Warsztat "DOMKI DLA OWADÓW" przygotowany przez Fundację Edukacji Leśnej Drzewice (użyjemy naturalnych darów przyrody, sznurków oraz gilz i puszek, aby zapylacze znalazły przytulny hotel w naszym ogrodzie/na balkonie).

3. Warsztat "BOMBY KWIETNE" (Ewelina Ustyjańczuk zaprowadzi nas na łąkę kwietną poprzez lepienie, brudzenie rąk, mieszanie nasion i kulanie - warsztat doda Wam energii a wysiana łąka kwietna zwabi niejednego owada)

4. Warsztat "EKOPOCZTÓWEK" Kreatywne warsztaty prowadzone przez Fundację “W krajobrazie”. Uczestnicy stworzą eko-widokówkę "z przesłaniem", Będzie można ją wysłać do najbliższych lub zachować jako pamiątkę z warsztatów. Użyjemy oryginalnych stempli. Treść będzie zachęcać do rzadszego koszenia trawników w ogrodach przydomowych, pokochania chwastów i życia w zgodzie z naturą.

5. LEŚNIE KULINARNIE Drzewice nakarmią i napoją gości tym, co nieco dzikie, ale jadalne. Zabierzcie swoje kubki - lesswaste!

6. KĄCIK LASOTERAPII Coś dla spokoju serca, ducha i umysłu. Specjalna przestrzeń do kontemplacji przyrody. Zaprosimy Was do chwilii pobycia z sobą w naturze.

7. DZIKI PLAC ZABAW Leśna miniwioska dla każdego u Michała Kaźmierczaka z linowym torem przeszkód, wspinaczką, żonglowaniem, podrzucaniem flowerstickami oraz chodzeniem po linie. Spróbujemy razem zawiesić huśtawkę na drzewie... Hm?

8. Malowanie dachówek z Anią Wojszel
Tematem będzie ONA - ZIEMIA - NASZA PLANETA czyli kwiaty, zioła, zwierzęta, pejzaże, abstrakcje ziemi czy hasła z głębi serca związane z dziką stroną miasta. Każdy z uczestników będzie miał do dyspozycji dachówki i kamienie (można przynieść swoje materiały). I ja też będę malował swoje dachówki. Tradycyjnie wykorzystam motywy roślinne i entomologiczne. Taki mały streetart z przyrodą w tle.

9. DZIKIE SPOTKANIA PRZY OGNIU (ogień to w tym przypadku przenośnia, wskazanie na spotkanie międzyludzkie)  czyli rozmowy, przyroda i sztuka:
"Opowieści przyrodnicze w formie bajki kamishibai" prof. Stanisław Czachorowski
godz. 11:15 Opowieść o latolistku cytrynku
godz. 12:15 Opowieść o żabie moczarowej

godz. 13:15 "Tajemnice Hibernakulum" z Wojciechem Biedrzyńskim z Fundacji NEXUS

"Znajdź w swoim mieście/miasteczku dzikomiejski zakątek przyrodniczy (samoistnie rozwijającą się roślinność, bez ingerencji człowieka czyli zarośla, krzaki, krzaczuszki, stanowiska roślin, które budzą Twoją sympatię)
- zrób im zdjęcie (tak, może być też selfie)
- wstaw je na FB/Instagram i oznacz #dzikomiejscy
- pokaż nam je podczas Dnia Ziemi (22.04), czeka na Ciebie dzikomiejska przypinka"


Na miejscu będzie lokalna palarnia kawy - Kofikada Coffee Roastery. Zabierzcie koce i wielorazowe kubki - przydadzą się. Widzimy się przy każdej pogodzie 

Organizatorzy: Fundacja Edukacji Leśnej Drzewice, BabaFest w Olsztynie, Fundacja Warsztat Zmiany. 
Partnerzy: Biuro Dzielnicy Zatorze, Fundacja "W krajobrazie", Bomby Kwietne, Fundacja Nexus, MZPITU, Stanisław Czachorowski, Ania Wojszel, Michał Kaźmierczak, Kofikada, Stowarzyszenie Nasze Jakubowo, Zielony Olsztyn.
Grafika do wydarzenia: Aleksandra Sadowska

Wydarzenie wpisuje się w kampanię społeczną DZIKA STRONA MIASTA #dzikomiejscy.
Wydarzenie jest dofinansowane przez Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie w zakresie realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2025 r.
Wydarzenie jest realizowane w ramach programu grantowego "Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny", finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014 - 2021.




Także w poniedziałek 24 kwietnia w godzinach 11-13:30  w ramach ścieżka edukacyjnej dla dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych będę pokazywał  co żyje w Jeziorze Kortowskim. Oraz co żyje w Parku Kortowskim. Więcej o programie Dnia Ziemi w Kortowie.

Sprzątanie i opowiadanie jako sposób na świętowanie. Bez nadętych akademii, stania na baczność lecz w byciu z innymi i w praktycznym działaniu. I tak już od blisko 30 lat. A za każdym razem inaczej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz