1.04.2023

Robale. Owady i inne małe stworzenia. Zobacz i rozpoznaj.

Na ogół zwracamy uwagę na ptaki, ssaki, ryby, rośliny, czasem grzyby. Małe bezkręgowce nie wzbudzają tak dużego zainteresowania w obserwowaniu otaczającej nas przyrody. Dlaczego? Bo za mało jest dobrych książek, przybliżających życie tych zwierząt oraz umożliwiających ich rozpoznawanie. Dlatego z dużą przyjemnością zapoznałem się z Robalami i śmiało mogę rekomendować tę książkę zarówno młodym podpatrywaczom przyrody, jak i nauczycielom (dobra pomoc dydaktyczna), rodzicom i osobom dorosłym, które rozpoczynają swoją przygodę w poznawaniu fascynującego świata owadów i innych bezkręgowców. Najważniejszym jej atutem jest trafny dobór gatunków - takich, które możemy w Polsce spotkać.

Catherine Brereton, Robale Owady i inne małe stworzenia. Zobacz i rozpoznaj. Ilustracje Kate McLellamd, tłumaczenie Magnus Wielgus, Wydawnictwo Papilion Publicat S.A, Poznań 2023, 128 stron.

Sam układ treści jest bardzo trafny. Krótki przegląd siedlisk, w których możemy szukać obiektów naszego zainteresowania oraz porady jak obserwować (by nie wyrządzać krzywdy tym zwierzętom). Zamieszczony jest krótki klucz obrazkowy oraz instrukcja jak korzystać z książki. Zasadniczą część wypełniają ilustracje i opisy różnych bezkręgowców, w większości oczywiście owadów. Krótkie opisy są wygodne dla młodych poszukiwaczy robalowych tajemnic oraz dla początkujących dorosłych. By zacząć. Znakomita książka na start dla miłośników przyrody. Zachęcać będzie do przebywania  w przyrodzie oraz wskazuje, że przygoda czeka nas wszędzie. Bo owady i inne bezkręgowce spotkać można w naszym sąsiedztwie. Łatwo je obserwować, nie trzeba lornetki i długich podchodów. Przy okazji poznajemy biologię bezkręgowców, ich budowę, cykle życiowe i siedlisko życia.

Książka jest bardzo kolorowa, co jest zaletą ale i wadą. W kilku miejscach, na ciemnym tle słabiej widoczne są opisy tekstowe. Ilustracje są bardzo wierne, umożliwiają poprawne rozpoznanie gatunków. Przydatne mogą być także porady jak obserwować i jak hodować wybrane bezkręgowce. Niewątpliwie książka adresowana jest do dzieci. Ale skorzystać mogą także dorośli, którzy są zaciekawieni światem owadów. Na pewno może być przydatna rodzicom, którzy razem ze swoimi latoroślami chcą poznawać tajemnice przyrody. Ja będę tę książkę wykorzystywał do zajęć terenowych z uczniami. Od przedszkolaków do młodszych klas szkoły podstawowej.

Wnętrze książki: gdzie szukać bezkręgowców do obserwacji.

Bardzo oryginalny spis treści a w zasadzie indeks opisywanych zwierząt. Zachęca do odhaczania zaobserwowanych bezkręgowców.

Osobiście bardzo ucieszyła mnie obecność chruścika.

A tak wygląda klucz do rozpoznawania bezkręgowców. Jedynym niezrozumiałym elementem jest zamieszczona jętka. Nie wiadomo czy ma się odnosić do owadów jako takich czy do muchówek (a przecież jętki maja dwie pary skrzydeł!).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz