Echinoderes drogoni Grzelak et Sorensen, 2018 |
Ostatnio badaczka dr Katarzyna Grzelak z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego opisała trzy nowe dla nauki gatunki morskich bezkręgowców – ryjkogłowych (Kinorhyncha). Te małe „robaki" żyją w morzach i oceanach. Dr Katarzyny Grzelak gatunkom złowionym w rejonie Spitsbergenu nadała nazwy, zaczerpnięte z „Gry o Tron".
Dwa nowe smoki (Smok wawelski dawno wymarł a one żyją obecnie) to:
- Echinoderes drogoni Grzelak et Sorensen, 2018 - gatunek opisany na cześć smoka Drogona,
- Echinoderes rhaegali Grzelak et Sorensen, 2018 - gatunek opisany na cześć smoka Rhaegala,
- Trzeci gatunek odnosi się do postaci fikcynej: Echinoderes daenerysae Grzelak et Sorensen, 2018 - gatunek opisany na cześć królowej Daenerys Targaryen z powieści "Gra o Tron”, nazywaną w książce matką smoków.
Ryjkogłowy (Kinorhyncha) zwane także ryjokrętkamii lub szczotkoryjcami a po angielsku mud dragons to typ małych (0,2–1 mm), wyłącznie morskich, drapieżnych bezkręgowców. Do tej pory opisano ponad 250 gatunków. Ciało ryjkogłowych składa się z 11 segmentów. Mają ruchomą głowę, uzbrojoną w pierścień haczyków oraz zakrzywione na grzbiecie kolce. Nic dziwnego, że mogą się kojarzyć ze smokami, gdy je oglądać pod mikroskopem. Poruszając się w osadzie ryjkogłowe wysuwają głowę z cylindrycznego korpusu, wbijają haczyki w ziarenka osadu i po takim zakotwiczeniu (pomocne kolce na ciele) przeciągają swoje ciało do przodu. Następnie głowa wsuwa się w ciało, a proces się powtarza. Ten sposób poruszania się wyjaśnia etymologię słowa kinorhyncha, co z języka greckiego oznacza - ruchomy pysk. Tu trzeba dodać, że język grecki dawniej także był źródłem nazw jednostek taksonomicznych i terminów biologicznych.
źródła:
- https://www.tandfonline.com/eprint/Nd54xyKx93J4w7gh2qDR/full#F0005%20F0006%20F0007
- http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28907%2Cpolska-badaczka-opisala-trzy-nowe-dla-nauki-gatunki-morskich-smokow.html
Echinoderes daenerysae Grzelak et Sorensen, 2018 |
Witam, zupełnie przypadkiem trafiłam na Pana bloga. Przepiękna grafika i elegancki układ strony, a także ciekawa tematyka sprawia, że chce się tu wracać. Pozdrawiam. Niespełniony biolog - annna81
OdpowiedzUsuńSpełniać się można pozaformalnie :) I przez całe życie, ucząc siebie i innych w przestrzeni publicznej.
Usuń