18.06.2023

Fruczaki gołąbki już przyleciały

Warszawa, połowa czerwca 2023, fot. Jan Arendarski.
 

Zazwyczaj cieszymy się przylotem bocianów, żurawi, jaskółek. Czy też pierwszym pojawem kwitnących przebiśniegów. Późna wiosna to też czas witania gości i dostrzegania cykliczności w przyrodzie. Na przykład przylatujące owady z południa Europy. Przykładem jest uroczy fruczak gołąbek. Sam jeszcze nie widziałem go w tym roku ale otrzymałem zdjęcia z Warszawy. 

Fruczaki już przyleciały. Można powiedzieć z podtekstem, że Warszawa jest przyjazna dla imigrantów. Skoro są fruczaki to znaczy, że znajdują dobre miejsce dla rozrodu. Że są rośliny, na których mogą się rozwijać gąsienice. Czyli nie wykoszono wszystkich trawników. Są siedliska dla nich odpowiednie i nektar na balkonach. Bo może są tylko przelotem? I po posiłku pofruną gdzieś dalej? A wtedy duże miasto byłoby ważnym korytarzem ekologicznym dla tych wędrujących motyli. A może warszawa jest także miejscem rozrodu, niczym Bagna Biebrzańskie dla ptaków? Trzeba wypatrywać i robić notatki. Dzięki cyfrowym aparatom, np. w smartfonie. łatwo jest dokumentować obserwacje i udostępniać tak pozyskane dane. 

"Szanowny Panie Profesorze, 
Zainspirowany Pana wpisem na blogu, przesyłam zdjęcia fruczaka gołąbka z centrum Warszawy, czerwiec 2023. Dodam jeszcze, że fruczak lubi goździki i lawendy. Serdecznie pozdrawiam, Jan Arendarski." 

Pokolenie, które u nas się rozwinie, poleci na zimę w cieplejsze regiony Europy. A może wraz z ociepleniem klimatu część południowych gatunków osiedli się u nas na stałe? W tym i fruczak gołąbek. I zacznie odbywać sezonowe wędrówki dla odmiany na północ?

Miasta i agrocenozy to bardzo specyficzne i nowe wyspy ekologiczne w których cały czas toczą się różne procesy ewolucyjne i ekologiczne. jest co obserwować. Wraz ze zmianami klimatu obywają się przemieszczania zasięgów występowania wielu gatunków. I spotkania w ekosystemach gatunków, które ze sobą nie miały wcześniej kontaktu. Nawiązują się nowe relacje, nowe interakcje. Procesy sukcesji ekologicznej, konkurencji, symbiozy, drapieżnictwa itp. Żywe laboratorium wokół nas. Niezwykły naturalny eksperyment. Mamy szansę "złapać ewolucję na gorącym uczynku" i patrzeć jak tworzą się nowe ekosystemy. 

Tak więc siądź na ławce w parku, lub nawet na swoim balkonie, i patrz. Dostrzegaj i analizuj. Niezwykłe rzeczy dzieją się obok nas. Gdziekolwiek jesteś. Czas nie tylko wakacyjnych fascynacji przyrodą i niezwykłymi zjawiskami. Bo na przykład taki mały fruczak wędruje setki kilometrów, jak nomada. I czy sezonowe migracje skończą się kolonizacja i osiadłym trybem życia? 



Warszawa, połowa czerwca 2023, fot. Jan Arendarski.


Warszawa, połowa czerwca 2023, fot. Jan Arendarski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz