Przedstawiam drugą moją propozycję na zbliżającą się Noc Biologów 2025 w Olsztynie. Tym razem będzie to wykład w formie hybrydowej, ze słuchaczami na sali oraz online na platformie MS Teams.
Tytuł wykładu: Jak zmiany klimatu zmieniają życie w rzekach, jeziorach i torfowiskach – przykłady owadów wodnych i państwowego monitoringu środowiska
Prelegenci: Dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM , dr Lech Pietrzak
Co będzie na wykładzie? Czy wiesz, że zmiany klimatu mają duży wpływ na świat owadów wodnych i całe ekosystemy słodkowodne? Chcesz się dowiedzieć czy i jak zmiany klimatu wpływają na bioróżnorodność polskich rzek, jezior i bagien? Czy już są widoczne jakieś zmiany i czy są groźne? Czego możemy spodziewać się w przyszłości? Dowiesz się także, jak małe zwierzęta żyjące w wodzie mogą nam wiele powiedzieć o stanie całego środowiska. Czy ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susze i powodzie, wpływają na życie organizmów wodnych i jakie są tego długofalowe konsekwencje?
Przedstawimy wyniki badań oraz wyniki państwowego monitoringu środowiska. Pokażemy przykłady z ważkami, rakami i małżami. Dowiesz się z bezpośredniej relacji jak prowadzi się badania terenowe i czy jest to praca z przygodami. Poznasz przykłady z terenowego życia naukowców i studentów. I dlaczego czasem nawet trzcina może sprawić medyczne problemy. Może to być początek Twojej przygody z biologią i hydrobiologią oraz ochroną przyrody.
Chcesz się dowiedzieć jak wygląda praca badacza w terenie i jakie przygody czekają na tych, którzy zdecydują się związać swoje życie z biologią? Tego dowiesz sie na wykładzie.
Termin: 10 stycznia 2025, godz. 9.45-10.30. Miejsce: Olsztyn, Kortowo. Collegium Biologiae, ul. Oczapowskiego 1 a, aula. Lub online na platformie MS Teams.
Wykładowcy:
Wykładowcy:
- Dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM –hydrobiolog, zajmujący się biologią owadó1) wodnych, głownie chruścików (Trichoptera), naukowiec i nauczyciel akademicki.
- Dr Lech Pietrzak – hydrobiolog i ekolog praktyk, prowadzący własną firmę, który na co dzień zajmuje się ekspertyzami przyrodniczymi, monitoringiem środowiska i ochroną przyrody.
Udział w wykładzie jest bezpłatny, zarówno w formie stacjonarnej jak i online.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz