Stary, poremontowy kafelek, pomalowany i umieszczony w witrynie księgarni. Co on tam robi? Stara, wyrzucona po remoncie płytka ceramiczka oraz ważka szklarnik (szklarnik leśny - Cordulegaster boltonii)? Pierwszym powodem jest Ogólnopolska Noc Księgarń, drugim - finalizacja streetartowej akcji pt. Ulicznica czyli gadająca ceramika prosto ze śmietnika.
Noc Księgarń odbywa się z piątku na sobotę 16/17 października 2020, w Olsztynie w Książnicy Polskiej (pl. Jana Pawła II 2/3). Książniczki to panie pracujące w Książnicy. Wyjaśniło się skąd noc z Książniczkami. Pozostaje tylko odsłonić rąbka tajemnicy co z tym wszami książkowymi.
Na noc księgarń w Olsztynie zostałem zaproszony przez Annę Mikitę, olsztyńską pisarkę i pedagoga. By ją wesprzeć w edukacyjnych działaniach i wspólnie malować na starych płytkach ceramicznych. Miałem do spłacenia dług wdzięczności - Pani Ania włączała się do moich inicjatyw, pora się odwzajemnić czasem i inwencją. Malowanie będzie towarzyszyło jej warsztatom tworzenia literackich maskotek. W programie znalazło się kilka dobrych elementów edukacyjnych, promujących przyjazny dla środowiska styl życia (ograniczenie wytwarzanych odpadów), co dobrze koresponduje z jej edukacyjnymi bajkami dla dzieci. Z chęcią do takich działań dołączyłem. Poza malowaniem zaproponowałem zabawę czytelniczą z qr kodami. Między regałami ukryte zostaną ukryte karteczki z krótkim tekstem i QR Kodami, linkującymi do opowieści przyrodniczych, opublikowanych na moim blogu Profesorskie Gadanie. Czyli podobnie jak to było z Płocidugą, tyle że nie w terenie a w budynku.
No dobra, ale co z tymi wszami książkowymi? Są - jak nazwa wskazuje - związane z książkami. A tych nie brakuje w księgarni. Dużo bardziej znane są mole książkowe (przykłady akcji z molami książkowymi: O chruściku z Jeziora Czarnego i molu książkowym – gatunek nowy dla nauki, Dachówki z molami czyli Molariusz Warmińsko-Mazurski, Tajemnica Moli Książkowych z Biblioteki Uniwersyteckiej). Wszy książkowe są bardziej tajemnicze. I to właśnie one staną się motywem poszukiwań między regałami. Szukaj kodów QR i poznaj tajemnicę wszy książkowych: czym są, gdzie można jest spotkać, czy są groźne dla książek lub dla człowieka itd. Straszne, groźne czy może przyjazne i uciekające przed zaleszczotkami. A co to są zaleszczotki i co robią między książkami? Dowiesz się w Noc Księgarń.
W nocnej zabawie z qr kodami, ukrytymi w księgarni kryje się coś więcej. To praktyczne zapoznanie się z nową formą opowieści, inną formą książki: rozproszonej, "kwantowej", samodzielnie i aktywnie komponowanej. Dawno, dawno temu istniały tylko ustne opowieści, opowiadane, zapamiętywane i znowu opowiadane. Potem były książki. Linearne opowieści zapisane na kartkach papieru, czytane od deski do deski, o ustalonej kolejności (choć bywają niesforni czytelnicy, którzy czytają po swojemu, w wybranej kolejności rozdziałów). Wszystko w jednym miejscu, między okładkami. Epoka cyfrowa przyniosła nowy rodzaj utrwalania i prezentowania opowieści. Do pełnego odczytania treści potrzebny telefon komórkowy z mobilnym Internetem (z zainstalowanym czytnikiem kodów qr). To od poszukującego czytelnika zależy w jakiej kolejności dotrze do pojedynczych opowieści, czy i ile odnajdzie i jak sobie skomponuje zbiór opowieści o przyrodzie w najbliższym otoczeniu. Między książkami także. Pojawią się i inne organizmy, niektóre tajemnicze, inne straszne, jeszcze inne groźne, trujące i jadowite. Będziesz jednocześnie odbiorcą-czytelnikiem oraz twórcą-opowiadaczem. Jednym słowem czytelnicza prosumpcja i nauczeństwo.
Przyszłość już jest, tylko jest nierównomiernie rozłożona w świecie wokół nas. Możesz wziąć udział w jej poszukiwaniu bezpośrednio lub internetowo. Dołączysz?
Noc Księgarń w Olsztynie (program ramowy)
19:00 Księgarnia zero waste, czyli budowa makiety księgarni z materiałów recyklingowych.
19:00 Między regałami, czyli gra z zagadkami Dominika Łuszczyńskiego dla poszukiwaczy dobrej literatury, Specjalna edycja gry "znajdź książkę", w której każdy uczestnik może - kierując się wskazówkami - znaleźć na terenie olsztyńskiego Centrum Książki przygotowane uprzednio pakunki z literacką zawartością. Wskazówki do odnalezienia książek przygotuje Dominik Łuszczyński - pisarz, animator kultury, popularyzator literatury, recenzent oraz felietonista.
20:00 Sowy - mądre głowy. Warsztaty z tworzenia literackich maskotek pod okiem Ani Mikity + warsztaty czytelnicze + malowanie postaci przyrodniczych i literackich na starych płytkach ceramicznych (upcykling). Warsztaty dla dzieci z tworzenia maskotek - sów - prowadzone przez pisarkę i animatorkę kultury Anię Mikitę.
21:30 Chodź w noc, czyli gra terenowa w straszzzznych klimatach z Dominikiem Łuszczyńskim, przy współudziale Wydawnictwa Mamania. Gra terenowa dla dzieci i rodziców, rozgrywająca się na terenie Centrum Książki oraz olsztyńskiej starówki i Parku Centralnego. Prowadzenie: Dominik Łuszczyński - pisarz, autor cyklu powieści dla dzieci "Strachociny", animator kultury.
23:00 Poszukiwanie wszy książkowej - Interaktywne podchody między książkami - Gra w podchody łącząca tradycję z nowoczesnymi technologiami (z wykorzystaniem aplikacji mobilnej i skanowaniem kodów QR). Przygotowanie: dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM
24:00 Warsztaty tworzenia papieru pakowego - Prowadzenie: Ania Wojszel - eko artystka
24:00 Nocne rabatopromocje Specjalne promocje i rabaty dla najbardziej wytrwałych uczestników Nocy Księgarń
01:00 Vintage horror show - edycja specjalna - projekcja filmu "The City of the Dead" Edycja specjalna cyklicznego wydarzenia organizowanego w ramach Vintage Horror Show
Limit miejsc: zapytaj w księgarni
Więcej:
- Noc w Książnicy (event na FB)
- Noc Księgarń w Centrum Książki w Olsztynie (event na FB)
- Noc Księgarń w Olsztynie (program)
Nie będzie relacji bo wydarzenie zostało odwoalane z powodu pandemii.
OdpowiedzUsuń