"Sz.P. Dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM
Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Autor bloga profesorskiegadanie.blogspot.com
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPIN zwracam się z prośbą o objęcie patronatem przez blog profesorskiegadanie.blogspot.com projektu „SPINaj naukę”, który jako Stowarzyszenie wraz z partnerami będziemy realizować w latach 2021-2022.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauki SPIN zrzesza blisko trzydzieści najważniejszych w branży podmiotów z całej Polski - instytucji kultury, centrów nauki, muzeów, instytutów badawczych oraz innych organizacji zajmujących się popularyzacją nauki, edukacją i działaniami kulturotwórczymi. Jako sieć współpracy działamy od 2013 roku – początkowo jako Porozumienie, przekształcone w 2018 roku w Stowarzyszenie. SPIN jest m.in. organizatorem ogólnopolskiej Konferencji „Interakcja-Integracja”, skierowanej do specjalistów zajmujących się popularyzacją nauki czy inicjatorem corocznego SPINDay, w ramach którego w kilkunastu miastach Polski odbywają się wykłady, warsztaty i pokazy naukowe.
„SPINaj naukę” to nowy projekt Stowarzyszenia i wyjątkowa w skali Polski inicjatywa, w której 11 partnerów (członków SPIN) - centrów nauki, organizacji pozarządowych i muzeów od lutego 2021 do sierpnia 2022 roku zorganizuje kilkaset wydarzeń popularnonaukowych w całym kraju. Celem projektu jest promocja osiągnieć polskich naukowców oraz zacieśnienie współpracy pomiędzy instytucjami działającymi w obszarze popularyzacji nauki. Do udziału w inicjatywie zaprosiliśmy ponad 100 polskich naukowców, ekspertów oraz popularyzatorów nauki.
Patronat niezwykle popularnego bloga profesorskiegadanie.blogspot.com, prezentującego najwyższej jakości treści poświęcone nauce, pozwoli Stowarzyszeniu na dotarcie z informacją o projekcie do szerokiego grona odbiorców, w tym naukowców, ekspertów, edukatorów, popularyzatorów nauki oraz dziennikarzy. W ramach współpracy patronackiej chcielibyśmy zaproponować wzajemne świadczenia o charakterze promocyjnym (tytuł Patrona dla bloga profesorskiegadanie.blogspot.com, informowanie o objęciu patronatu nad projektem na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Stowarzyszenia oraz Partnerów) oraz merytorycznym (np. współpracę przy cyklu artykułów poświęconych osiągnięciom polskiej nauki lub roli centrów nauki i podobnych instytucji w popularyzacji nauki).
Liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszej prośby i owocną współpracę"
Z przyjemnością blog Profesorskie Gadanie obejmuje patronatem medialnym tak zbożną inicjatywę upowszechniania wiedzy i rozwoju edukacji pozaformalnej. Drużynowo zdziałamy więcej niż w pojedynkę.
Stanisław Czachorowski
PS. Zgodę na piśmie przesłałem wcześniej do nadawcy. Tu tylko publicznie potwierdzam. C.d.n.
Partnerzy projektu „SPINaj Naukę”: Centrum Nauki Experyment w Gdyni, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Fundacja im. prof. Jerzego Stelmacha, Fundacja Uniwersytet Dzieci, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, Gmina Miejska Ciechanów , Hevelianum , Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.
Celem Stowarzyszenia jest wspieranie kreatywności, myślenia krytycznego i podmiotowości obywateli oraz zachęcenie do żywego kontaktu z nauką poprzez umacnianie potencjału polskich centrów nauki, muzeów i innych organizacji, których wspólną wizją jest rozwój społeczeństwa opartego na edukacji, nauce, technice i innowacji.
Ruszamy z nowym projektem
„SPINaj naukę” to nowa inicjatywa naszego Stowarzyszenia, poprzez którą chcemy promować osiągnięcia polskich naukowców – prezentować sylwetki wybitnych polskich badaczy oraz upowszechniać wiedzę o ważnych odkryciach naukowych.
Projekt jest dofinansowany z Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Edukacji i Nauki i będzie realizowany do sierpnia 2022 roku we współpracy z 11 partnerami – Członkami Stowarzyszenia.
W ciągu dwóch lata trwania projektu zorganizujemy kilkaset wydarzeń popularnonaukowych – wykładów, warsztatów, pokazów, ale też pikników naukowych, gier miejskich, spektakli, koncertów czy letnich obozów dla dzieci i młodzieży. Będziemy się spotykać w przestrzeni Internetu, ale też (jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna) na żywo w Ciechanowie, Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Olsztynie, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu i Warszawie. Pierwsze wydarzenia zaplanowaliśmy na przypadający na 19 lutego Dzień Nauki Polskiej.
W ramach projektu odbędą się również dwie ogólnopolskie Konferencje Interakcja-Integracja, w trakcie których eksperci działający w obszarze popularyzacji nauki będą mogli wymienić się wiedzą, doświadczeniami i cennym know how. Najbliższa konferencja odbędzie się jesienią 2021 roku.
Do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy też ponad 100 polskich naukowców, ekspertów i popularyzatorów nauki z różnych dziedzin, wspólnie z którymi będziemy przybliżać zagadnienia z obszaru nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych.
Informacje o wydarzeniach organizowanych w ramach projektu będziemy na bieżąco publikować na stronie oraz Facebooku Stowarzyszenia.
Partnerami projektu są: Centrum Nauki Experyment, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Fundacja Eureka im. prof. Jerzego Stelmacha, Fundacja Uniwersytet Dzieci, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, Gmina Miasta Ciechanów, Hevelianum, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.
Więcej o stowarzyszeniu:
https://mlynwiedzy.org.pl/stowarzyszenie-spoleczenstwo-i-nauka-spin/
https://www.facebook.com/StowarzyszenieSPIN/
https://rejestr.io/krs/764036/stowarzyszenie-spoleczenstwo-i-nauka-spin
https://mlynwiedzy.org.pl/stowarzyszenie-spoleczenstwo-i-nauka-spin/
https://www.facebook.com/StowarzyszenieSPIN/
https://rejestr.io/krs/764036/stowarzyszenie-spoleczenstwo-i-nauka-spin
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz