6.02.2021

Podręcznik do biologii czyli wszystko w jednym miejscu

Czy macie u siebie na półce podręczniki szkolne? Te z dawnych lat. Mało kto je zostawia. Są w jakimś sensie jednorazowe. A przecież mogłyby być zasobem wiedzy, do której warto wracać. Od bardzo dawna interesuję się biologią. Mam bogaty księgozbiór. Ale nie ma w nim typowych podręczników szkolnych. Dlaczego? Jest tam wiedza zbyt ulotna, do której nie warto wracać? Mam za to dużo podręczników akademickich i książek popularnonaukowych (może zrezygnować z podręczników szkolnych i wykorzystywać te właśnie oraz treści internetowe?). Bo pisane były nie do konkretnej klasy, jakiegoś rozkładu materiału a w celu przedstawienia konkretnej wiedzy? 

Biologia Campbella należy do takich uniwersalnych i "wieloletnich" podręczników do biologii. Można uznać za taki domowy podręcznik, od szkoły średniej, przez studia a i potem stanowi swoistą encyklopedię wiedzy biologicznej. Jest zbyto obszerna by ją za jednym razem przeczytać od deski do deski. I zbyt gruba by czytać w łóżku. Jest na tyle ciężka, że najwygodniej czytać ją przy biurku (stole), na siedząco. Współczesne podręczniki do biologii pisane są przez zespół autorów i są przez wiele lat doskonalone. Tylko skrótowo określamy je jako np. Biologia Campbella.

Z czasów licealnych, a potem studenckich, na mojej półce stoi Biologia Kimballa (PWN 1979) oraz Biologia Villeee'go (PWRiL, 1987, kupione nowsze wydanie, bo to licealne gdzieś zaginęło) oraz nowsze wydanie (syna), kolorowe z 1996 r. wydane przez MULTICO). I mam pierwsze polskie wydanie Biologii Campbella z 2012 roku. Kilka lat temu przeczytałem ją od deski do deski, jako przypomnienie sobie wszystkich działów biologii. I by być na bieżąco nie tylko w swojej specjalności

I jeszcze jedna dygresja. Całość wiedzy można zawrzeć w encyklopedii. Łatwo się odszukać hasło czy jakiś termin. Ale wiedza jest tam poszufladkowana, nieustrukturyzowana, jak klocki Lego rozsypane w pudle. Można poznać termin, gdy akurat potrzebujemy. Podręcznik inaczej przedstawia wiedzę - jako system powiązanych ze sobą elementów, jako strukturę. Można zrozumieć i ogarnąć całość. Piszę o tym dlatego, że taką książkę warto kupić nawet wtedy, gdy już dawno edukacje szkolną się skończyło. Uczenie się sprawia przyjemność. Można studiować samodzielnie, w dowolnym okresie swojego życia. Biologia Campbella to dobrze przemyślany i zorganizowany podręcznik (kompendium), z powtórzeniami, poglądowymi ilustracjami, pytaniami kontrolnymi, słowniczkiem, indeksem i odsyłaczami do źródeł itp.

Książkę tę polecam w szczególności nauczycielom biologii i przyrody. Znakomity materiał do inspiracji dydaktycznych i porządkowania swojej wiedzy. Także w razie wątpliwości z treściami, zawartymi w podręcznikach szkolnych.


Właśnie ukazało się drugie, uaktualnione polskie  wydanie Biologii Neila A. Campbella i Jane B. Reece oraz współautorów, jednego z najlepszych podręczników dla studentów nauk przyrodniczych. Przeglądam. Jest nieco grubsze od poprzedniego wydania. I gdzieniegdzie zmodyfikowana została treść, np. zamiast rozdziały "Pierwotniaki" jest "Protista". To efekt aktualizowania wiedzy. 

Biologia Campbella to podręcznik (określiłbym go jako licealno-akademicko-nauczycielski) opatrzony doskonałymi materiałami ilustracyjnymi. Obecne wydanie jest nieco zmienione i poszerzone, zawiera najnowsze odkrycia w tej dynamicznie rozwijającej się gałęzi nauki (nauki biologiczne), szczególnie w takich dziedzinach jak ewolucja, biologia komórki czy genetyka. Jak zapewnia wydawca jest to najlepiej sprzedający się podręcznik biologii na świecie. Ma ponad 7 milionów sprzedanych egzemplarzy i przetłumaczony został na 17 języków. Biologia jako ogólnoświatowy i międzykulturowy kod ludzkości? Jestem za.

Biologia Campbella to najbardziej aktualny, atrakcyjny w formie podręcznik dla studentów biologii, medycyny, nauk przyrodniczych i nauk pokrewnych. Doskonały dla uczniów klas biologiczno-chemicznych i maturzystów. Moim zdanie to najlepszy i najbardziej aktualny podręcznik dla studentów nauk przyrodniczych, nauczycieli biologii i licealistów z klas o profilu biologiczno-chemicznym (ale za ciężki by nosić do szkoły tornistrze). Dobre źródło wiedzy dla maturzystów, przygotowujących się na studia przyrodnicze. 

Ukazujące się wydanie bazuje na najnowszym wydaniu amerykańskim. Jest to podręcznik bardzo dobrze skomponowanym pod względem dydaktycznym. Ewolucjonizm jest motywem przewodnim, co mnie ogromnie cieszy. Przystępnie wyjaśnione są procesy i różnorodne zjawiska biologiczne. Zawiera wykresy, schematy, sprawdziany podsumowujące wiedzę. Ponad 1400 stron 10 000 terminów.

Podzielam opinię, że to znakomicie "skomponowany materiał, oparty na wynikach najnowszych badań, przystępnie i z pasją napisany przez zespół światowej sławy specjalistów to niepodważalny atut tego długo wyczekiwanego na polskim rynku podręcznika."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz