7.09.2022

O przyrodzie przy muzyce kameralnej

Krótki wykład przyrodniczy w nietypowych okolicznościach. W ramach koncertów Pro Musica Antiqua.

Na początek zaproszenie na wydarzenie w ramach Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki 2022 pt. O przyrodzie przy muzyce kameralnej, które odbędzie się 23 września w godzinach 13:00 - 15:00, w 
Bibliotece Uniwersyteckiej, ul. Oczapowskiego 12B, w sali Pod Kopułą. Udział bezpłatny, Zapisy pod linkiem od 10 września. 

Będzie to koncert Zespołu Kameralnego Pro Musica Antiqua pod kierunkiem prof. dr hab. Leszka Szarzyńskiego, z krótkimi opowieściami o przyrodzie i celach rozwoju zrównoważonego (dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM). Motywy przyrodnicze w utworach muzyki kameralnej. W przerwach między utworami krótkie opowieści o przyrodzie, w nawiązaniu do prezentowanej muzyki. Obrazy muzyczne przeplatane krótkimi opowieściami o adaptacjach do zmian klimatu, ochronie wód i ochronie powietrza oraz o kształtowaniu świadomości proekologicznej. Czy muzyka kameralna przyjazna jest środowisku przyrodniczemu a jeśli tak to dlaczego?

Pamiątkowe zdjęcie z Pro Musica Antiqua po koncercie w Lidzbarku Warmińskim.

Krótkie wykłady o przyrodzie w zabytkach i przyrodzie Warmii i Mazur miałem okazję już wygłaszać kilka lat temu na zaproszenie profesora Leszka Szarzyńskiego. Wykłady towarzyszyły koncertom Zespołu Kameralnego Pro Musica Antiqua. Sytuacja dla mnie była bardzo nietypowa. Nie dość że wykłady miały być bardzo krótkie, niczym radiowe podcasty czy wpisy na Fecebooku, to odbywały się w niezwykłych miejscach: w kościołach czy pałacach. Mini wykłady poza strefą akademickiego komfortu. Sala nietypowa, najczęściej brak rzutnika multimedialnego i to jako element koncertu muzycznego a nie samodzielny wykład. Wyzwanie i przygoda by wyjść poza strefę komfortu i wytrenowanych zwyczajów. Zazwyczaj swoje wykłady ilustruję zdjęciami i animacjami, pokazywanymi na ekranie. Uwaga słuchacza może być wtedy ukierunkowana na ilustracje. Mogę stać w tle i nadrabiać tym, co wcześniej przygotowałem na komputerze. A tu jak artysta na środku sceny...

Jednym słowem poza rutyną. Takie sytuacje wymuszają  uczenie się nowych umiejętności i innego przygotowania wystąpienia. Wyzwanie, w czasie którego nie tylko poznawałem wartościowych i nietuzinkowych ludzi lecz i sam uczyłem się czegoś nowego. Mój ogląd na edukacje pozaformalną znacznie się poszerzał. 

W pracy badawczej przez wiele lat uczyłem się oryginalności i niepowtarzalności. Każdy referat konferencyjny musi być inny. Jednorazowe wykonanie. A potem znowu coś nowego. Natomiast z artystami uczyłem się innego podejścia - ten sam utwór i wiele wykonań. Można szlifować i dopracowywać, by wykonanie było lepsze lub dostosowane do miejsca i sytuacji. Całkiem nowe dla mnie doświadczenie. 

A teraz, w czasie Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki 2022, jest jeszcze inaczej. Przyjemna współpraca a zarazem wyzwanie, wspólnie z profesorem Leszkiem Szarzyńskim i Zespołem Pro Musica Antiqua krótkie wykłady będą przeplatane muzyką kameralną Albo odwrotnie: utwory muzyczne przeplatana opowieściami o przyrodzie. Czy to jest wykład ozdobiony utworami muzyki kameralnej czy odwrotnie, koncert muzyczny poprzetykany słownymi, edukacyjnymi przerywnikami? Trzeba stworzyć kilka krótkich, samodzielnych opowieści by stanowiły spójną całość a jednocześnie by były spójne z muzyką. Współpraca na pograniczu sztuki, nauki i upowszechniania wiedzy. 

Lubię nowe wyzwania. Jest okazja spróbować czegoś nowego i przy okazji nauczyć się nowych rzeczy. Upowszechnianie wiedzy może mieć bardzo różne twarze. A zdobyte doświadczenie będę przekazywał studentom na zajęciach. Nowy rok akademicki już niebawem. A studentom opowiem nie tylko o tym, co można wyczytać w mądrych książkach i publikacjach naukowych lecz także o własnych doświadczeniach. I o tym co i oni mogą zrobić. Co ich czeka po opuszczeniu murów uniwersyteckich. I oczywiście będę dzielił się refleksjami na niniejszym blogu z moimi pozaformalnymi "studentami".


Profesor Leszek Szarzyński na koncercie w kościele w czasie corocznych wyjazdów po zabytkach i przyrodzie Warmii i Mazur z Zespołem Pro Musica Antiqua

1 komentarz: