10.01.2023

Noc Biologów 2023 – 13 stycznia 2023 (z refleksjami o edukacji)

Noc Biologów 2023 – 13 stycznia 2023,
30 ośrodków w Polsce
a obok Olsztyna, Iława i Jeziorany..
To, co kiedyś było nowością, dzisiaj staje się zwykłą codziennością. Powszednieje? Znak zmian w edukacji. Warszawskie Centrum Nauki Kopernik nie jest już jedyne. Rozmnożyły się nie tylko centra nauki (niebawem w Olsztynie uruchomiona zostanie Kortosfera) ale także i różnego rodzaju pikniki naukowe i pokazy poza murami placówek edukacyjnych. Niebawem

13 stycznia, piątek, godz. 11.30 – oficjalne otwarcie Nocy Biologów w Olsztynie z udziałem władz uczelni, w Collegium Biologiae, na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie. Po dwóch latach organizowania Nocy Biologów w formie zdalnej powracamy do pokazów i wykładów bezpośrednich. Ale nie całkiem. Pozostaje forma hybrydowa, z częścią wykładów, filmów czy gier realizowanych online. Noc Biologów odbędzie się po raz dwunastu w 30 ośrodkach akademickich, ogrodach botanicznych itp. W Olsztynie koordynuję organizuję Nocy Biologów od samego początku. I zawsze zajęcia rozpoczynają się od rana a nie wieczorem. To odpowiedź na zapotrzebowanie szkół. Łatwiej jest zorganizować wyjście całej klasy w godzinach lekcyjnych niż dodatków, „po szkole”. Za to wieczorami odwiedzają nas rodziny i młodzież już indywidualnie.

Nie maleje zainteresowanie młodzieży i dorosłych piknikami naukowymi. To namacalny przykład na popularność mikrouczenia się oraz zmian, jakie dokonują się systematycznie w ekosystemie edukacyjnym szeroko rozumianym. Szkoła staje się coraz bardziej rozproszona. Także dzięki wielu instytucjom, oferującym pokazy, wykłady, wystawy edukacyjne. Społeczne zapotrzebowanie na upowszechnianie wiedzy i edukację pozaformalną ciągle jest ogromne.  Nic nie wskazuje na zmianę tego trendu. Na UWM przygotowaliśmy ponad 70 różnych zajęć w kontakcie i online. Na wiele w nich dość szybko zabrakło miejsc. I to mimo zwiększenia liczby oferowanych zajęć. Szkoły umawiają się na zajęcia w dodatkowych terminach m.in. w lutym i marcu. Jak widać trzecia, społeczna misja uniwersytetu jest bardzo potrzebna. Nie ma rady, trzeba znowu napisać jakiś grant edukacyjny taki jak Spotkania z nauką.

Obecna Noc Biologów odbędzie się w Olsztynie a także w Iławie i Jezioranach. To efekt współpracy uniwersytetu z absolwentami i otoczeniem społeczno-gospodarczym. W Iławie będzie to po raz trzeci, w Jezioranach po raz pierwszy. Dlatego na załączonej wyżej mapce są dodatkowe dwa małe koty obok Olsztyna. Akurat współpraca zaistniała dzięki aktywności moich dawnych studentek – Justyny Jaskólskiej-Kurpieckiej (studiowała biologię) oraz Anny Wojszel (studiowała dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze). Postulat współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym uniwersytetu realizowany w praktyce. Tak rozumiem rolę „prowincjonalnego” uniwersytetu – mocne osadzenie w regionie i szerokie budowanie kapitału ludzkiego. Nie tylko zasysanie najzdolniejszych z terenu ale ciągłe wspieranie małych, lokalnych inicjatyw. Zapewnić wsparcie naszym absolwentom. Uniwersytet rozproszony. Teraz, łączność internetowa jeszcze bardziej ułatwia realizację tego postulatu.

Tegoroczna edycja Nocy Biologów odbywa się pod hasłem tj. "Woda - źródło życia - teraźniejszość i przyszłość". Część wykładów i warsztatów w pełni nawiązuje do hasła przewodniego.

Kiedy? 13 stycznia 2023 (14 stycznia w Jezioranach, 14 i 15 stycznia w Iławie)

Gdzie? W kontakcie bezpośrednim na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie, zdalnie w sieci. Wystawa w Jezioranach w kontakcie 14 stycznia. Gra terenowa w Iławie 14 i 15 stycznia.

Program: dostępny na stronie http://www.nocbiologow.pl/index.php?id=jednostka&nazwa=olsztyn .

Jak? Na większość zajęć trzeba się wcześniej zarejestrować (wszystkie są bezpłatne). Szczegóły w programie przy każdej pozycji wyszczególniony jest adres, pod którym należy dokonać rezerwacji. Kto pierwszy ten lepszy. Bezpłatność zajęć nie bierze się z nieba. Nie tylko pracownicy i studenci UWM pracują w wolontariacie i ze środków uniwersytetu zapewniając materiały, sprzęt oraz sale. Pomagają nam także osoby spoza uniwersytetu. W tym roku nie mamy grantu Na Noc Biologów.

Noc Biologów jest ogólnopolskim festiwalem nauki, który ma na celu przekazanie szerokiej wiedzy przyrodniczej oraz wyników prowadzonych badań naukowych na różnych poziomach - od podstawowych wiadomości przyrodniczych do zagadnień problematycznych, nurtujących współczesną biologię i biotechnologię. Jest formą budowania kapitału naukowego – pokazywanie nauki jako zawodu, który można wybrać dla siebie. Dodatkowo jest to rozbudzanie ciekawości i chęci poznawania praw przyrody.

Jednym z celów ogólnopolskiej Nocy Biologów jest zaszczepienie przekonania o kluczowej roli nauk przyrodniczych w egzystencji populacji ludzkiej na Ziemi a także znaczenie biogospodarki w rozwoju regionalnym w północno-wschodniej Polsce. Bogata i ciekawa oferta programowa w ramach „Nocy Biologów” w latach 2012-2022 r., przygotowana przez pracowników naukowych a także doktorantów i studentów, spotkała się z ogromnym odzewem ze strony społeczeństwa w mieście Olsztynie i całym województwie, co potwierdza słuszność przyjętej koncepcji upowszechniania nauki: wiedza w małych porcjach, edukacja pozaformalna i w ciągu ca lego życia (interesujące pokazy, aktywizujące warsztaty, prelekcje, wykłady, zwiedzanie laboratoriów, wystawy, dyskusje oraz materiały zamieszczone w prasie lokalnej, radiu, telewizji i internecie, m.in. blogi i portale społecznościowe). Potrzeby społeczne na organizowania tego typu przedsięwzięć rosną od lat. Zapotrzebowanie jest ogromne. Szczególnie ważna jest dla mieszkańców małych wsi i miasteczek z naszego regionu, jako forma upowszechniania najnowszej wiedzy biologicznej w formie kształcenia ustawicznego i pozaformalnego. Część pokazów i wykładów dostępna będzie online dzięki czemu łatwy dostęp będą miały osoby mieszkające daleko od Olsztyna. Kłopoty komunikacyjne nie są wiec przeszkodą by poznawać świat i zdobywać wiedze.

Zapraszamy na dwunastą edycję Nocy Biologów, w piątek, 13 stycznia 2023 r. oraz 14 stycznia do Jezioran. Relacje na Facebooku: https://fb.me/e/3JRFtFetw oraz na Fanpage https://www.facebook.com/NocBiologowOlsztyn

Pierwszą Noc w styczniu 2012 r. organizowało 16 jednostek naukowych z całej Polski, w 2013 r., już 19 instytucji. Jak będzie w 2023 roku? Łatwo sprawdzić na mapie : http://www.nocbiologow.pl/noc/index.php


PS. Co dalej? Systematycznie zbierane doświadczenie owocuje konkretnymi przedsięwzięciami, zmianami w edukacji i powolnym nadążaniem za zmianami cywilizacyjnymi. Noc Biologów, jako piknik naukowy, nie jest przeżytkiem ani efemera. To trwały element krajobrazu edukacyjnego Olsztyna i regionu. Może w kolejnych lata uda nam się zorganizować więcej działań w terenie, daleko od Olsztyna. Jeśli nie w styczniu, to przy innych okazjach (i bez okazji) w ciągu całego roku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz