3.01.2023

O biologii na przykładzie ekologii smoków (Noc Biologów 2023)

Biologia czasem wydaje się nauką pamięciową: ogrom faktów i informacji o o dużej różnorodności. Sformułowane zależności i prawidłowości tylko w niewielkim stopniu ujęte są w prosty język matematyki (wzory). Nic tylko "brać na pamięć"?

Biologia jest nauką logiczną. Wiele różnorodnych fenomenów układa się w powtarzalne wzorce. W dużym stopniu te różnorodność porządkuje teoria ewolucji i prawa ekologiczne. Biologie można zrozumieć i z odkrytych praw przewidywać zdarzenia, które dopiero nastąpią. A w codzienności szkolnej oznacza to także to, że jeśli zrozumiemy prawa nauk biologicznych to można sporo wydedukować i odpowiadać na pytania, do których się nie uczyliśmy. 

Złożoność zjawisk biologicznych potrzebuje nieco innych metod matematycznych, np.  teorii zbiorów rozmytych. Prosta algebra nie jest wystarczająca. Potrzeba więcej prawdopodobieństwa a nie tylko arytmetyki. Język matematyczny nieco trudniejszy. Trzeba więc czasu by na stałe się zakorzenił i był powszechniej używany.

Jak opowiedzieć o prawach biologicznych? Na przykład zastanawiając się nad życiem mitycznych zwierząt, takich jak smoki. W ramach dwunastego pikniku Noc Biologów (zobacz program)  w dniu 13 stycznia zapraszam na opowieść o ekologii smoków.

Ekologia smoków (godz. 10.00-11.00), online na platformie MS Teams.

Czy smoki mogły latać i ziać ogniem oraz pożerać piękne dziewice? Czy da się to wyjaśnić, korzystając z praw ekologii? I czy smoki są tylko istotami mitologicznymi? Będzie to opowieść o tym, że biologia to nauka logiczna i oparta na prawach przyrody a nie zapamiętywaniu słabo ze sobą powiązanych informacji. Wykład o ekologii i ewolucji na przykładzie smoków. I i poczuciu humoru naukowców, którzy ożywili Smoka Wawelskiego. Taki trochę Park Jurajski w innym wydaniu.

Zgłoszenia e-mail: stanisla.czachorowski@uwm.edu.pl  (dla uczestników wysłany zostanie adres do webinarium na MS Teams).

Z kolei wieczorem, o godz. (18.00- 19.00) zapraszam na opowieść o chruścikach.
Co chruściki robią w nocy?

Chruściki to owady, których larwy żyją w różnych typach wód śródlądowych. Dorosłe – imagines prowadza lądowy, zazwyczaj nocny tryb życia. Co larwy chruścików robią w nocy w rzece, jeziorze, źródle czy strumieniu? Czym się zajmują, czy w tym czasie przędą jedwabne sieci, czy gdzieś wędrują? I dokąd lecą nocą dorosłe chruściki? Czego szukają?

Rezerwacja miejsc (link do webinarium zostanie wysłany mailem): stanislaw.czachorowksi@uwm.uwm.edu.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz