4.02.2023

W rocznicę powstania Facebooka pytamy się o to, co nas czeka w kolejnych latach

Profesor Roman Leppert na swojej facebookowej tablicy napisał
  • 4 lutego 2004 r. powstał Facebook.
  • 14 lutego 2005 r. założono YouTube.
  • 21 marca 2006 r. rozpoczął działalność Twitter.
  • 2010 r. (nie udało mi się ustalić dokładnej daty) powstał Instragram.
  • Wrzesień 2016 r. (nie ustaliłem dnia) pojawiło się pierwsze wydanie TikToka.
  • Pięć najpopularniejszych dziś serwisów społecznościowych, które radykalnie zmieniły nasze funkcjonowanie. Co nas czeka w kolejnych latach?"
Co nas czeka? Najpewniej rozwój generatywnej sztucznej inteligencji. ChatGPT-3 zainaugurował swoją dzielność w listopadzie 2022. Po niespełna dwóch miesiącach cieszy się ogromnym zainteresowanie, do rozrywki, do pracy, do testowania różnych rozwiązań. Zapewne w mediach społecznościowych bardziej będziemy konwersowali z algorytmami AI a nie tylko z realnymi ludźmi. W naszej społeczności coraz bardziej aktywne są nieludzkie "osoby", z którymi konwersujemy, współpracujemy w coraz większym zakresie. Kiedyś były to jedynie mity, potem literatura (gdy przez lekturę przenosiliśmy się do świata wyobrażonego, wirtualnego). Teraz wsiąkamy jeszcze głębiej. 

Do Facebooka dołączyłem w kwietniu 2009 roku. Na YouTube pierwszy filmik zamieściłem 12 lat temu. Już jako element zawodowej działalności upowszechniania nauki. Na Instagramie jestem jedną nogą od kilku lat, do Tik Toka dołączyłem ponad rok temu. Za każdym razem nowe kanały w mediach społecznościowych bardziej traktowałem jako komunikację i interakcje publiczne, zawodowe niż prywatno-rozrywkowe. Nieustanne odkrywanie nowego, społecznego świata jak i nowych kanałów komunikacji i edukacji. Tak jak imigrant odkrywa nowy kraj, nowa kulturę, do której przybył. Tyle tylko, że ten nowy świat ciągle powstaje. I kolejny raz trzeba pewnie będzie się pożegnać z nowościami, które stają się przeżytkiem. I to w ciągu jednego życia ludzkiego. jedyne co pewne, to ciągła zmiana. 

Wracają dawno temu sformułowane hipotezy, np. o noosferze, o Gai, jako nowych poziomach organizacji. W kontekście ewolucyjnym włączałem ten wątek w swoich publikacjach z lat 90. dwudziestego wieku. Wydawały się futurologią, trudną do zweryfikowania i sfalsyfikowania. Po 30-40 latach dawne pomysły znajdują odzwierciedlenie w publikacjach biologicznych jak i rzeczywistości społecznej. Niewątpliwie żyjemy w ciekawym świecie głębokiej, społecznej i cywilizacyjnej transformacji. Nowy świat powstaje na naszych oczach. Ewolucja kulturowa in statu nascendi i powstawanie nowego poziomu organizacji. Integracja w nowych systemach elementów biologicznych jak i nie-biologicznych. Nowa symbiogeneza. Ogromna pożywka dla ogólnej teorii systemów. I niesamowita okazja do falsyfikacji wcześniej sformułowanych konstatacji. 

Trudna przygoda z ciągłym uczeniem się i odkrywaniem całkiem nowego świata.

3 komentarze:

  1. A 13 lutego powstał Edunews.pl - widać luty jest bardzo ważny dla mediów internetowych :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A w którym roku? Żeby wiedzieć kiedy okrągła rocznice świętować.

      Usuń
  2. będzie - 15 lat w tym roku (2008)

    OdpowiedzUsuń