27.09.2019

Łynostradowe opowieści o przyrodzie czyli idź na jesienny spacer

(Fot. Natalia Piotrowska)
Idź na spacer i poczytaj, książka już czeka na Ciebie. Przy pięknej, jesiennej pogodzie warto wybrać się na spacer. I to codziennie. Odrobina ruchu i przebywanie w otoczeniu przyrody sprzyja zdrowiu. A czytanie? Wystarczy telefon komórkowy z dostępem do internetu i zainstalowanym czytnikiem qr kodów (aplikacja bezpłatna). Smartfon jest w kieszeni i torebce praktycznie każdego. Nie rozstajemy się z nimi nawet na spacerze. A teraz wystarczy tylko wyciągnąć swój niezbędnik komunikacyjny i.... poczytać.

Na fodcinku Łynostrady, przebiegających przez dawne, osuszone Jezioro Płociduga Duża, od ul. Tuwima do ul. Kalinowskiego (koło Hotel Parku), wzdłuż ścieżki spacerowej porozwieszaliśmy około 100 zalaminowanych, odpornych na wilgoć karteczek z qr kodami. Ponad 50 różnych opowieści o niezwykłej przyrodzie wokół nas. Kilka zdań wprowadzenia i qr kod, linkujący do krótkiej opowieści o roślinach, grzybach, zwierzętach. Zostały przygotowane jako element wycieczki dla młodzieży szkolnej w ramach Olsztyńskich Dni Nauki (czytaj więcej) ale teraz mogą służyć każdemu spacerowiczowi. Zdejmiemy je dopiero za 2-3 tygodnie. W czasie wycieczek dla młodzieży była opowieść "analogowa", było tajemnicze porwanie przez Rusałki i Topielicę, było szukanie z wykorzystaniem psa tropiącego. Teraz są tylko opowieści. Trzeba je jednak wcześnie odszukać. Niczym skarbu.

Poszukaj - przeczytaj - skomentuj. Lub napisz o swoich observance przyrody na dnie wyschniętego jeziora i na dawnej wyspie ze stanowiskiem archeologicznym.

Moje małe eksperymentowanie z upowszechnianiem wiedzy, z edukacją pozaformalną i wiedzą dostępną wszędzie. Umieszczałem qr kody na kamieniach, dachówkach i starych, malowanych butelkach. Opowiadające kamienie w tym roku pojawiły się w Ostródzie i Ornecie. Rok tremu - na potrzeby zajęć ze studentami - też porozwieszałem kartoniki z qr kodami na Płocidudze Dużej. Ale wtedy wilgotne powietrze i poranna mgła uszkodziły moje "prototypy". Teraz kolejny eksperyment z już udoskonalonymi rozwiązaniami technicznymi. Powolne dopracowywanie pomysłu i ciągłe uczenie się. Bo uniwersytet to dobre miejsce do wspólnego ze studentami eksperymentowania. A gotowa, sprawdzona wiedza potem transferowana jest do małych i dużych przedsiębiorstw wprost z uniwersytetu. Bo taka jest m.in. misja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W tym roku qr kody kierują do tekstów. Ale zamierzam w niedalekiej przyszłości nagrać filmiki z przyrodniczymi opowieściami. Powoli odchodzę więc od kultury pisma ku kulturze postpiśmiennej z bezpośrednim transferem przeżyć i wrażeń. Człowiek uczy się całe życie.... a wciąż jest wiele do odkrycia i umiera jako głupiec.

Tymczasem zapraszam na jesienny spacer, poszukiwanie karteczek z qr kodami i rozmyślania o przyrodzie. Zapraszam na Łynostradę.

(Fot. Natalia Piotrowska)

(Fot. Natalia Piotrowska)

(Fot. Natalia Piotrowska)

1 komentarz: