10.05.2018

Dzień Bociana Białego i malowanie dachówek w Mazurskim Parku Krajobrazowym

(Dzień Bociana Białego w 2016 roku, z malowaniem butelek, dachówek i kamieni.)

Zadzwonił telefon, Pan Dyrektor zaprosił do udziału w Dniu Bociana Białego. Żeby znowu przyjechać i wspólnie pomalować, może stare dachówki, może butelki, może kamienie. Czyli, żeby się włączyć w piknik edukacyjny, organizowany corocznie przez Mazurski Park Krajobrazowy. Zaproszenie z chęcią przyjąłem. Z kilku powodów. Współpraca badawcza i edukacyjna z Parkiem dobrze się układa od wielu już lat. A ostatnio się zintensyfikowała. I jest jeszcze szansa zauczestniczyć w czymś kreatywnym i inspirującym. Spotkać ludzi i rozmawiać o dziedzictwie przyrodniczym i kulturowym regionu.

W tym roku Dzień Bociana Białego odbędzie się 1. czerwca 2018, tradycyjnie w Krutyniu, siedzibie  Mazurskiego Parku Krajobrazowe. Będziemy malowali stare dachówki. Warsztaty edukacyjno-artystyczne otwarte są dla wszystkich chętnych. Park co roku organizuje swoje święto z licznymi atrakcjami edukacyjnymi i kulturalnymi. Bocian biały to symbol parku. A jednocześnie 1. czerwca przypada także Dzień Dziecka. Ale przecież bocian mocno kulturowo związany jest z dziećmi - według ludowego porzekadła dzieci przynoszone są przez bociany (w innych regionach znajdowane są w kapuście). Skąd się wzięła ta kulturowa tradycja? Może warto się nad tą kwestią etnograficznie i kulturowo zastanowić.

Zapraszam do wspólnego malowania starych dachówek i polnych kamieni. A przy malowaniu będą rozmowy o dziedzictwie kulturowym (dlaczego bociany wiążą się z przynoszeniem dzieci i duszą wg dawnych Słowian), o ochronie przyrody o samym bocianie i jego siedlisku. Porozmawiamy także o dzikich pszczołach, zapylaczach i kwiatach. I o metodach aktywnej edukacji. I o łąkach kwietnych w miastach.

Malowanie w uroczych okolicznościach przyrody i w towarzystwie licznych pokazów edukacyjnych i przyrodniczych to forma wykładu i dyskusji poza murami szkoły/uniwersytetu. Zapraszam - przyjedź, odwiedź Mazurski Park Krajobrazowy, posłuchaj przyrodniczych i kulturowych, niespiesznych opowieści, zapytaj, podyskutuj. W czasie malowania można milczeć, można rozmawiać, można dyskutować. To takie współczesne spotkanie i "darcie pierza" i filozoficzne dyskusje przy łuskaniu fasoli.

Tematem pleneru malarsko-edukacyjnego będzie bocian biały i jego środowisko, zatem i podmokłe łąki i wszystko co tam żyje. Cała bioróżnorodność łąki z bogactwem roślin i zwierząt. Potem dachówki będą użyte jako daszek w hotelu dla owadów w Parku (wymienimy na nowe, bo stare się już trochę zużyły). Owady zapylające i hotele dla owadów tematycznie wiążą się z siedliskiem bociana białego.

Być może udałoby się także porozmawiać o wyzwaniach współczesnej edukacji i uniwersytetu? W okolicznościach bardzo a propos edukacji pozaformalnej i poza murami szkoły.

A jeśli pomalujemy tych dachówek więcej (minimum 20) to wtedy przywieziemy te dachówki do Olsztyna i w formie wystawy pokażemy (kilka miesięcy wystawy plenerowej) przed budynkiem Wydziału Biologii i Biotechnologii lub Biblioteki Uniwersyteckiej (są tam już stelaże i dachówki, zmienimy wystawę). A jeśli pomalujemy ze 40, to w obu miejscach będzie wystawa. Można zatem wystawę przygotować na wrześniowe Olsztyńskie Dni Nauki lub/i na Noc Biologów 2019 w styczniu.

Więcej szczegółów i (a potem relacji) na Facebooku (wydarzenie). Tam też pojawią się bezpośrednie relacje z malowania, zdjęcia, filmy, wideo transmisje, pokażemy powstające prace.

Z różnych przyczyn nie wszyscy będą mogli osobiście zjawić się 1. czerwca w Krutyniu. Ale malują z nami - swoje dachówkowe prace dołączą później i razem stworzymy wystawę w Olsztynie. Obowiązuje tylko jedna tematyka: bocian biały i jego siedlisko, łącznie z bioróżnorodnością łąki.

W 2016 r., w czasie Dnia Bociana Białego malowaliśmy butelki, kamienie i dachówki ze studentami dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Tu zdjęcia. Teraz też będzie uroczo, edukacyjnie i refleksyjnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz