8.04.2021

O maści czarownic do latania – dlaczego naukowcy tym się zajmują?

 

Maść czarownic? I tym mają się niby zajmować naukowcy? Może etnografowie? Nie tylko. To przykład wykorzystania wiedzy biologicznej w rozwijaniu produktów turystycznych. Do czego uczniowi biologia w szkole jeśli nie planuje być lekarzem? Po co umiejętność rozpoznawania grzybów, roślin i zwierząt i rozumienie tego, co dzieje się w środowisku przyrodniczym? Czy wiedza biologiczna może mieć jakiś wymiar praktyczny? Czy można łączyć wiedzę etnograficzną, historyczną, społeczną z wiedzą biologiczną? Można. I będę o tym przekonywał licealistów z Kamienicy Polskiej w ramach ich jednodniowego pikniku naukowego "Wirtulane spotkanie z nauką".

W ramach projektu "Spotkania z nauką" prowadzimy wykłady (prelekcje) dla uczniów z całej Polski. Pierwotnie miały to być spotkania w kontakcie bezpośrednim dla uczniów z województwa warmińsko-mazurskiego (ważna była odległość i możliwość dojazdu na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski). Zdalne nauczanie nieoczekiwanie stworzyło nowe możliwości. Gdy odległość od Olsztyna nie gra już roli zapraszani jesteśmy z naszymi krótkimi wykładami do szkół z całej Polski. Jest to także małe wsparcie nauczycieli i uczniów w trudnym okresie zdalnego nauczania. Odrobina urozmaicenia i kontakt z naukowcami. 

A czym jest maść do latania i gdzie można ją teraz kupić? Co to są jaja czarownicy, czarcie żebro, masło wiedźmy itd.? Tego można dowidzieć się na wykładzie. A jak nie jesteś uczeniem liceum w Kamienicy Polskiej, to możesz zaprosić naukowca z UWM do swojej szkoły. Zajęcia są bezpłatne. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz