18.04.2021

Wystawa: Quo Vadis - dokąd zmierzasz człowieku? Cz. 4. Helena Michel

Helena Michel w swojej pracowni.

Codziennie wybieramy. Czasem chcemy, czasem musimy. Usychamy, gdy nie możemy wybierać i decydować o sobie oraz otaczającym nas świecie. Ale czasem uciekamy od wyboru bo wymaga od nas wysiłku. Każdy wybór niesie za sobą brzemię odpowiedzialności. Dlatego często chcemy, żeby ktoś za nas decydował. Wtedy pozornie uwalniamy się od odpowiedzialności. Od wysiłku rozważania i decydowania. Jak coś źle pójdzie, to mamy kozła ofiarnego, na którego wszystko składamy - jego wina, to on źle dla nas wybrał. My jestesmy niewinni. Czy aby na pewno? A grzech zaniechania, milczenia, bezczynności?

Od wyboru i współodpowiedzialności nie da się uciec. Decydujemy nawet wtedy gdy nic nie robimy i uciekamy od współsprawstwa. Gdy zatykamy uszy i zasłaniamy oczy. Ale nawet wtedy ponosimy odpowiedzialność. Zwłaszcza, że mamy jedno życie, jedną planetę i jeden świat wokół nas. Świat z innymi istotami, nie tylko ludzkimi. Im więcej mocy sprawczej, tym więcej odpowiedzialności. Człowiek indywidualnie i w zbiorowości mam moc. Ogromną. 

Homo sapiens jest w ziemskiej biosferze gatunkiem kluczowym, zwornikowym, o wielkiej mocy tworzenia lub destrukcji. Jakkolwiek byśmy nie stąpali, to odciskamy ślad. Ślad  na ziemi, ślad węglowy, ślad wodny, ślad śmieciowy w otaczającej nas przyrodzie. Decydujemy codzienną konsumpcją. I wypowiadanym słowem (lub milczeniem). Dokonując wyboru mieć czy być (relacje z innymi, w tym z przyrodą), dokonując wyboru jaki towar wybierzemy na półce sklepowej. I decydując co się stanie z opakowaniem. Czy jako śmieć wyląduje w pobliskim lesie lub jeziorze, czy trafi gdzieś daleko, niech inni się martwią, czy trafi do recyklinku, reusingu czy upcyclinkgu. To my decydujemy czy zostanie obok nas miejsce dla innych gatunków. Tych małych i tych dużych. 

Codzienny wybór. Można o nim dyskutować słowem. Lub obrazem. Tak właśnie czynią artyści. W poczuciu współodpowiedzialności za otaczający nas świat i losy Homo sapiens opowiadają nam obrazami. 

Czworo artystów z Warmii i Mazur: Katarzyna Kaldowski, Helena Michel, Mariusz Kałdowski i Michał Wiśniewski, przygotowuje niezwykłą wystawę pt. Quo Vadis - dokąd zmierzasz człowieku? Swoimi pracami włączają się w poszukiwanie odpowiedzi na ważne, egzystencjalne pytania. Przygotowują osiem wielkoformatowych prac malarskich, podejmujących tematykę społeczno-kulturową. Projekt zostanie zainaugurowany wystawą, która odbędzie się na dziedzińcu Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim 15 maja 2021 roku podczas Nocy Muzeów. Projekt zakłada cykliczny pokaz wystawy w innych miastach w Polsce. 

Helena Michel, artystka wizualna, archeolożka i projektantka wnętrz. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zainspirowana mitologią, naturą i przeplataniem się jej ze światem człowieka. Tworzy obrazy i ilustracje w technice olejnej, akwareli i akrylach. 

Do projektu stworzyła dyptyk pod tytułem „Wybór”, składający się na płótna ukazujące dwa różne oblicza tej samej osoby. W pracy tej podejmuje tematykę psychologiczną, obrazując możliwość wyboru jaką posiada tylko człowiek. Pokazuje to malując sylwetkę kobiety w dwóch odsłonach. Którą osobowość zasili swoim postępowaniem? Którego „wilka” nakarmi? Czarnego, który reprezentuje obojętność, poczucie wyższości nad innymi, lęk, zazdrość, czy może białego, symbolizującego hojność, życzliwość, zgodę i współodczuwanie?

Dyptyk ten, to zobrazowanie naszego oderwania od własnej, dzikiej natury, którą to możemy odzyskać i odkryć na nowo, poprzez połączenie ze swoim wnętrzem, pojednanie z Naturą i dostrzeżenie jej piękna i siły w nas samych. Poprzez szacunek dla siebie, szacunek dla przyrody i respektowanie praw zwierząt w takim samym stopniu jak praw człowieka.

Wybór człowieku należy do Ciebie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz