8.09.2021

Co tym razem przygotowałem na Olsztyńskie Dni Nauki (2021)


 Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki odbędą się po raz dziewiętnasty. Jeden z ważniejszych festiwalów nauki w naszym województwie. Tym razem zajęcia będą odbywały się hybrydowo, niektóre tylko online inne w kontakcie bezpośrednim.  Cały program umieszczony jest na stronie: https://dninauki.uwm.edu.pl/ Od lat uczestniczę w tym najstarszym, olsztyńskim pikniku naukowym. W tym roku przygotowałem trzy propozycje online. 


Czy wirusy są żywe? (wykład online nie tylko dla uczniów)

Wirusy to niezwykłe istoty. Nie wykazują wszystkich atrybutów organizmów żywych, żyją życiem zapożyczonym. Są wyspecjalizowanymi pasożytami komórkowymi. Same nie mają budowy komórkowej. Czy zatem można uważać je za organizmy żywe? Czy są pozostałością wczesnych, przedkomórkowych etapów filogenezy czy raczej powstały później, jako "urwane" i usamodzielnione fragmenty komórek, a dokładniej powstały jako ruchome elementy genetyczne komórek i wtórnie usamodzielniły się? Niezwykle tajemnicze istoty, które wiele mówią nam o istocie życia.

Termin: 23.09.2021 godz. 9.00-9.45

Webinarium na ClickMeeting. Wybierz sposób, w jaki chcesz dołączyć do wydarzenia:

1. Dołącz przez stronę internetową: https://uwmolsztyn.clickmeeting.com/czy-wirusy-sa-zywe-

2. Dołącz przez aplikację mobilną: ID wydarzenia: 366-282-851


Transmisja na You Tube: https://youtu.be/z3p9l9XG8V0

Link do wykładu na stronie ODNiS https://dninauki.uwm.edu.pl/wydarzenie/1178




Rozwój zrównoważony i bioróżnorodność na butelkach malowana (interaktywna wystawa onloine)

Interaktywna wystawa online w programie Genial.ly, dostępna 24 h na dobę (także i po trzydniowym pikniku naukowym). Opowieść o rozwoju zrównoważonym, recyklingu, reusingu, upcykligu i różnorodności biologicznej Warmii i Mazur. Interaktywna wystawa ze zdjęciami, filmami, zagadkami, krótkimi tekstami. Opowieści o owadach i innych bezkręgowcach, grzybach i roślinach z naszego regionu. Jak i dlaczego malujemy butelki? I dlaczego tematem jest ginąca różnorodność biologiczna?

Link do wystawy: https://view.genial.ly/61371ff90ad6770de613e2fd

Link do platformy https://dninauki.uwm.edu.pl/wydarzenie/1180




Czym zajmuje się hydrobiologia (film)

Film opisuje tajniki pracy hydrobiologa. Możemy dowiedzieć się czym jest hydrobiologia, poznać metody i sprzęt stosowane przez hydrobiologów w terenie oraz w laboratorium. Dostajemy wskazówki dlaczego praca hydrobiologów jest ważna dla ekosystemów, oraz jakie korzyści wynikają z niej dla społeczeństwa i przyszłych pokoleń

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz