I tu rodzi się pytanie po co i dlaczego pasożyty są na świecie? Takie na przykład wirusy. Skąd się wzięły i czy możemy uznać je za organizmy żywe. Kolejnym pytanie będzie to, czy skoro działają podobnie w systemie, to czy komputerowe wirusy i "robaki" uznać za jakieś oznaki procesów ożywionych?
Najpierw zadamy sobie podstawowe pytanie czy wirusy są żywe? Rozważania te pojawią się w czasie wykład online nie tylko dla uczniów, w ramach 19. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.
Wirusy to niezwykłe istoty. Nie wykazują wszystkich atrybutów organizmów żywych, żyją życiem zapożyczonym. Są wyspecjalizowanymi pasożytami komórkowymi. Same nie mają budowy komórkowej. Czy zatem można uważać je za organizmy żywe? Czy są pozostałością wczesnych, przedkomórkowych etapów filogenezy czy raczej powstały później, jako "urwane" i usamodzielnione fragmenty komórek, a dokładniej powstały jako ruchome elementy genetyczne komórek i wtórnie usamodzielniły się? Niezwykle tajemnicze istoty, które wiele mówią nam o istocie życia.
Termin: 23.09.2021 godz. 9.00-9.45
Webinarium na ClickMeeting. Wybierz sposób, w jaki chcesz dołączyć do wydarzenia:
1. Dołącz przez stronę internetową: https://uwmolsztyn.clickmeeting.com/czy-wirusy-sa-zywe-
2. Dołącz przez aplikację mobilną: ID wydarzenia: 366-282-851
Transmisja na You Tube: https://youtu.be/z3p9l9XG8V0
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz