14.09.2021

Jak wynaleźć maść na porost skrzydeł? Takich do latania...

Zdjęcie z konferencji Inspiracje 2020, Joanna Gadomska ze skrzydłami, do przypinania których namawia innych nauczycieli. Mnie namówiła.

Najpierw będzie o Dniu Kropki. Bo w środę 15 września jak co roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. A zaczęło się od kropki postawionej przez pewną uczennicę na zwykłej kartce. Taką kropkę można zignorować, nawet nie zauważyć jej. Po prostu brak pracy, uczeń się lenił.... Ale dobry nauczyciel dostrzegł w tym moment pedagogiczny. Opowiedział o tym innym, się spodobało i tak powstało to niezwykłe święto edukacyjne. Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy (co roku15 września). Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom (ale i starczym uczniom) odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić. We wrześniu jeszcze studentów nie ma na uczelni. Rok akademicki rozpoczyna się w październiku. Czy zatem nie mam możliwości obchodzenia tego święta? Mam, przecież nie chodzi i konkretną datę i jeden zaledwie dzień. Chodzi o dostrzeżenie zjawiska, problemu lub wyzwania. I o cały rok, bo edukacja trwa nieustannie. Ustawicznie i całe życie. I nawet online.

A skąd skrzydła i o co w nich chodzi? Jakieś przeszczepy czy GMO? Nie, dodawanie skrzydeł swoim uczniom to taki sam pomysł jak z tą kropką. Istota ta sama - dostrzec w uczniach/studentach talenty, pomóc im je rozwijać a potem pozwolić polecieć im w szeroki, daleki świat

Kilka lat temu, wspólnie z olsztyńskim restauratorem (Tomasz Szmitkowski, Cudne Manowce), wymyśliłem maść czarownic do latania. Inspiracja pochodziła od studentki. To jej pomysł został twórczo przekształcony i wykorzystany w zupełnie nowym kontekście. Będąc na konferencji Inspiracje 2020 spotkałem Joannę Gadomską, nauczycielkę, która zaczęła przyprawiać uczniom skrzydła. Skrzydła odwagi, talentów, wiary w siebie, odkrywania możliwości. 

I wtedy właśnie pomyślałem, że najwyższa pora  wynaleźć taką edukacyjną maść na porost skrzydeł. Wrześniowa konferencja w Warszawie odbyła się w formie hybrydowej. Potem był rok zdalnego nauczania na uniwersytecie a ja cały czas myślałem o tej maści na porost skrzydeł. Pomysł emocjonalnie dojrzał. Najbliższy rok będzie początkiem długiego procesu wymyślania i tworzenia. Zaczniemy od kropki...

Zrobię ze studentami. Sam nie dam rady. Tym bardziej, że chodzi o skrzydła dla nich. Samemu na dodatek nie będę miał motywacji i przestrzeni do kreatywności. Studenci są niezbędni, jak woda i jak  powietrze. Z ich aktywnością, kreatywnością zdziałać można wiele. A jeśli tej kreatywności nie będzie za nadto... to zaczniemy od kropki. Takiej zwykłej kropki postawionej na dużej, białej kartce. 

Tydzień uczniowskiej i studenckiej supermocy. Od tego zaczniemy, by wyjść poza oceny i schematy, i by dać swobodę do działania. Bez tego maści na porost skrzydeł się nie opracuje. 

Zaczniemy od składników. Może takich: Zaakceptuj  błędy. One są ważną częścią rozwoju. Co masz do  powiedzenia ważnego? Na pewno coś masz. Trzeba tylko ciszy i spokoju by usłyszeć. A zacząć można od zwykłej  kropki postawionej na kartce papieru. W niej tkwi potencja zmiany w słowa, całe zdania lub w rysunek. To taka totipotencjalna kropka macierzysta.  Trzymajcie kciuki za nasze laboratoryjne eksperymenty. Od października zacznę szukać odważnych i chętnych studentów. Odważnych Ikarów. Bo zawsze jest ryzyko.

A gdy zwątpię, osłabnę, to wtedy spojrzę na zdjęcie ze skrzydłami (mam i ja takie zdjęcie ze sobą i skrzydłami), a potem narysuję kropkę. I będę czekał, myślał, wsłuchiwał się. Gdzieś tam dlatego, są inni nauczyciele, którzy swoim uczniom dodają skrzydeł. Przyda się im maść na porost skrzydeł by ułatwić im to zadanie. Przecież od tego są uniwersytety by wspierały nauczycieli i szkoły, nawet te daleko ukryte na prowincji tam, gdzie wrony zawracają. 

Na takich skrzydłach najlepiej wzlatywać zbiorowo i zespołowo :).



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz