16.09.2021

Jam UWM czyli zaprojektujmy dobry klimat

Dlaczego? By nie było takich obrazków. 

Green Team zaprasza do zaprojektowania dobrego klimatu. Brzmi wieloznacznie? Tak miało być, bo po pierwsze chodzi o dobry klimat na Ziemi jak i po drugie o dobre relacje w społeczności akademickiej, o wspólnotę uczących i nauczanych, wspólnotę od samego początku wpisaną w istotę uniwersytetu. 

Jako ambasador jamu zapraszam na jednodniowy projektowy Jam UWM w Olsztynie, który odbędzie się w aula Moczarskiego w dniu 5 listopada 2021 r. Niedługo pojawią się informacje o zapisach. 

Co to jest ten jam i o co chodzi? 

Społeczność Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie bierze sprawy w swoje ręce, by zmieniać naszą uczelnię na lepsze: 5 listopada 2021 r. organizujemy na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie jam projektowy pod hasłem „zrównoważony rozwój”. Z uwagą pochylimy się nad zadaniami dla świata sformułowanymi w rezolucji ONZ i przełożymy je na wyzwania, z którymi mierzymy się w naszym uniwersyteckim otoczeniu.

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wspólnotę akademicką: studentów, pracowników naukowo-dydaktycznych i administracyjnych. Liczymy na to, że z naszych różnych, ale równie cennych spojrzeń uda się stworzyć taką wizję zmian na lepsze, pod którą wszyscy będziemy chcieli się podpisać.

Razem 

Nie mamy wątpliwości, że wspólnie możemy zrobić więcej, dlatego szukamy ludzi, którzy widząc problem, widzą powód, by szukać rozwiązań, którzy są otwarci na pracę w zespołach, chcą dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem, potrafią słuchać i, co ważne, mają ochotę nauczyć się nowych umiejętności, lubią dobrą zabawę i życzliwą współpracę. Pojęcie równości nie jest dla nas pustym hasłem, dlatego do zespołów będziemy zapraszać tyle samo przedstawicieli studentów co pracowników, zachowując przy tym parytet płci. Z myślą o transparentności procesu rekrutacji założyliśmy, że członków zespołu będziemy przyjmować według kolejności zgłoszeń.

Inaczej (niż do tej pory)

Żeby odpowiedzieć na wyzwania współczesności, w czasie jamu zaproponujemy działania zgodnie z ideą design thinking. Damy sobie 8 godzin na zespołową burzę mózgów, która pozwoli nam zdiagnozować problemy społeczne oraz zagrożenia dla środowiska, z którymi mierzy się nasz Uniwersytet, oraz zaproponować rozwiązania.

Dla przyszłości (żebyśmy ją mieli)
Kryzysy jednych dołują, demotywują i kompletnie destrukcyjnie rozbijają. Innych mobilizują do rozwoju i pozwalają zobaczyć nowe szanse. Sytuacja globalnie jest poważna. Ale zamiast zamartwiać się i biernie czekać chcemy zmienić świat na lepsze, tu i teraz. A przy okazji uczyć się nowego rodzaju współpracy. 

Realizacja celów zrównoważonego rozwoju (niżej są wyszczególnione) to wyzwanie i zadanie dla nas wszystkich. Myśląc o tym, co można zrobić tu i teraz, mamy szansę zaplanować lepsze jutro. Chcemy, żeby Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie umacniał swoją pozycję lidera w zakresie odpowiedzialnego wykorzystywania zasobów naturalnych oraz starań, by postęp gospodarczy, społeczny i technologiczny szedł w parze z szacunkiem do przyrody. Mamy nadzieję, że UWM, kontynuując osiągnięcia towarzyszące ideom programu Green University i realizując zadania zawarte w strategii rozwoju naszej uczelni, będzie swoistym laboratorium, proponującym i testującym innowacyjne rozwiązania oraz wyznaczającym trendy.

Wszyscy możemy mieć w tym swój udział. Połączmy nasze siły, zróbmy użytek z tego, że jesteśmy różni, ale równi i zaprojektujmy… dobry klimat!

W harmonii 

Podczas jamu będziemy przestrzegali kilku zasad:

1. Uczestnictwo w wydarzeniu jest dobrowolne, jeśli zdecydujesz się wziąć w nim udział, bądź do tego przekonany i w pełni zaangażowany. Nie działamy dla ocen, punktów czy poklasku. 

2. Pracujemy w zespołach mieszanych, składających się z pracowników naukowych i studentów, jeśli chcesz być członkiem takiego zespołu zaakceptuj różnorodność i przyjmij, że w trakcie jamu mówimy sobie na „ty”.

3. Celem jamu jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań, jeśli chcesz włączyć się w ten proces nie przychodź z gotowym rozwiązaniem, daj się zainspirować w trakcie warsztatu.

4. Efektem jamu mają być pomysły dotyczące zrównoważonego rozwoju, jeśli będziesz jego uczestnikiem zaakceptuj, że będzie się on odbywał zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

5. Kluczową wartością jamu jest dobra zabawa  podczas tworzenia rozwiązań, więc jeśli chcesz dołączyć do jamu, baw się dobrze i daj bawić się dobrze innym. Bawić się to znaczy odczuwać przyjemność. Robić rzeczy dobre i czuć przyjemność z relacji z innymi i samego procesu tworzenia.

Czytaj także: 
Cele Zrównoważonego Rozwoju 2030
Cel 1. Wyeliminować ubóstwo we wszystkich jego formach na całym świecie 
Cel 2. Wyeliminować głód, osiągnąć bezpieczeństwo żywnościowe i lepsze odżywianie oraz promować zrównoważone rolnictwo 
Cel 3. Zapewnić wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowe życie oraz promować dobrobyt 
Cel 4. Zapewnić wszystkim wysokiej jakości edukację oraz promować uczenie się przez całe życie 
Cel 5. Osiągnąć równość płci oraz wzmocnić pozycję kobiet i dziewcząt
Cel 6. Zapewnić wszystkim ludziom dostęp do wody i warunków sanitarnych poprzez zrównoważoną gospodarkę zasobami wodnymi 
Cel 7. Zapewnić wszystkim dostęp do źródeł stabilnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii po przystępnej cenie 
Cel 8. Promować stabilny, zrównoważony i inkluzywny wzrost gospodarczy, pełne i produktywne zatrudnienie oraz godną pracę dla wszystkich ludzi 
Cel 9. Budować stabilną infrastrukturę, promować zrównoważone uprzemysłowienie oraz wspierać innowacyjność 
Cel 10. Zmniejszyć nierówności w krajach i między krajami
Cel 11. Uczynić miasta i osiedla ludzkie bezpiecznymi, stabilnymi, zrównoważonymi oraz sprzyjającymi włączeniu społecznemu 
Cel 12. Zapewnić wzorce zrównoważonej konsumpcji i produkcji 
Cel 13. Podjąć pilne działania w celu przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom
Cel 14. Chronić oceany, morza i zasoby morskie oraz wykorzystywać je w sposób zrównoważony
Cel 15. Chronić, przywrócić oraz promować zrównoważone użytkowanie ekosystemów lądowych, zrównoważone gospodarowanie lasami, zwalczać pustynnienie, powstrzymywać i odwracać proces degradacji gleby oraz powstrzymać utratę różnorodności biologicznej 
Cel 16. Promować pokojowe i inkluzywne społeczeństwa, zapewnić wszystkim ludziom dostęp do wymiaru sprawiedliwości oraz budować na wszystkich szczeblach skuteczne i odpowiedzialne instytucje, sprzyjające włączeniu społecznemu 
Cel 17. Wzmocnić środki wdrażania i ożywić globalnego partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju

Co, gdzie i kiedy organizujemy?

JAM UWM jest jednodniowym przedsięwzięciem projektowym, w którym udział wezmą studenci i pracownicy uczelni. W dziesięcioosobowych, mieszanych zespołach, reprezentujących poszczególne wydziały oraz pracowników administracji uniwersytetu, będziemy projektować własne innowacyjne rozwiązania zgodne z 17 celami zrównoważonego rozwoju (wymienione wyżej).

JAM UWM odbędzie się w auli prof. Moczarskiego i będzie trwać 8 godzin.

Dlaczego to robimy? Ponieważ w przyszłości będą się liczyć tylko organizacje odporne na zmiany jakich doświadczamy. Ponieważ uniwersytet warto i trzeba zmieniać jako miejsce pracy i życia. I Ty możesz w tym uczestniczyć, jako student jako pracownik administracyjny, jako pracownik naukowo-dydaktyczny UWM. W  projektowanych zmianach liczy się głos i zaangażowanie każdej osoby związanej z uniwersytetem. Naszym uniwersytetem. Twoimi i moim. 

Kogo zapraszamy do udziału w JAMie UWM? Szukamy osób, które cenią pracę zespołową i którym zależy na pozytywnych zmianach w naszym najbliższym otoczeniu. Zapraszamy osoby dostrzegające konieczność wprowadzania zmian na rzecz środowiska naturalnego oraz ważnych wyzwań społecznych.

Tworzymy mieszane, dziesięcioosobowe zespoły projektowe reprezentujące wszystkie jednostki uniwersytetu, zarówno studentów, jak i pracowników naukowych i administracyjnych.

Dysponujemy ograniczoną liczbą miejsc, dlatego liczy się kolejność zgłoszeń. Będziemy indywidualnie potwierdzać ich przyjęcie i przesyłać mailem pakiet informacji. Uwzględniając sytuacje losowe, tworzymy także listę rezerwową uczestników JAMu. Szczegółów szukaj na stronach UWM. Na niniejszym blogu także pojawią się informacje o rekrutacji. 

Co chcemy osiągnąć? Zależy nam na poznaniu potrzeb oraz oczekiwań studentów i pracowników uczelni. Chcemy zmieniać uniwersytet w udziałem społeczności akademickiej. Zależy nam na tym, by tworzyć rozwiązania zmieniające uniwersytet, zgodne z celami zrównoważonego rozwoju. Wszystkie stworzone podczas JAMu rozwiązania przedstawimy w raporcie projektowym

Jak będziemy pracować? Podczas JAMu wykorzystamy metodę Design Thinking. Służy ona tworzeniu innowacyjnych rozwiązań i pozwala wykorzystać kreatywność i umiejętności członków zespołów projektowych. Podczas JAMu każdy z zespołów projektowych będzie miał zapewnione miejsce, potrzebne narzędzia i materiały oraz opiekę moderatora.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz