13.02.2024

Co musi umieć naukowiec?

Zdjęcie z muzeum historii naturalnej.

Co musi umieć naukowiec? A co musi umieć grzybiarz by nazbierać dużo grzybów i wrócić z lasu jako zwycięzca? Grzybiarz musi wiedzieć jak szukać grzybów w lesie, gdy grzybiarzy jest wielu. Czyli iść tam, gdzie mało kto chodzi lub zastosować inną metodykę (inna pora dnia, inny sposób wypatrywania grzybów itp.). Ponadto musi znać się na grzybach, rozróżniać te jadalne od niejadalnych i trujących. Podobnie z naukowcem, musi znać się na metodologii swoich badań, rozróżniać prawdę od fałszu i chodzić tam, gdzie nikt inny się jeszcze nie wybrał. Wtedy ma większe szanse coś nowego odkryć a nie chodzić wydeptanymi ścieżkami.

Naukowiec musi umieć pytać. Siebie, innych, pytać przyrodę (przez metody badań). 

Naukowiec musi umieć odpowiadać na pytania i zdawać relacje z własnych obserwacji, badań, przemyśleń.

Naukowiec musi umieć dyskutować. Umieć jasno i zrozumiale formułować swoje myśli, rozumieć wypowiedzi innych, odczytywać przekazy i nawiązywać do wypowiedzi. W dyskusji naukowej nie chodzi o pokonanie kogoś tylko o dociekanie prawdy. 

Naukowiec musi znać metodę (tak jak kucharz musi znać metodę jak ugotować kisiel czy budyń. przepis i kolejność, bo jest ważna). Każda dyscyplina ma swoje własne metody. Niemniej wspólna dla wszystkich jest podstawowa metodologia badań naukowych. 

Są tematy wyeksploatowane, szukaj więc nowych. Bo bam jest większa szansa na sukces i sławę. Tak jak grzybiarz na grzybobraniu.

Poza nowymi ideami, teoriami, paradygmatami, porządkującymi teorie i hipotezy ważne są także badania dokumentacyjne. To one gromadzą dane, które potem inni mogą analizować. Na różne sposoby. Dzięki gromadzeniu wielu danych możemy na przykład odkrywać zmiany bioróżnorodności. Nauka to przedsięwzięcie zespołowe. 

W badaniach naukowych ważne są różnorodne przyrządy badawcze. To one pozwalają nam widzieć więcej i analizować większe ilości danych. Zapominamy czasem, że mózg i komunikacja są ważnymi narzędziami badawczymi. Telefon komórkowy może być także pomocny , zwłaszcza w nauce obywatelskiej. Możemy nim dokumentować różne obiekty i umieszczać w internetowych bazach danych, np. w serwisie i-Naturalist. Przygodne lecz uporządkowane gromadzenie obserwacji, które potem można wykorzystać do różnorodnych analiz. A dzięki statystyce i dużej liczbie danych możemy wyciągać ważne i potrzebne wnioski. 

I ty tez możesz być naukowcem w tym sensie, że możesz zbierać i gromadzić przydatne obserwacje, zapisane w formie tekstu, zdjęcia czy wideo. I możesz uczestniczyć w dyskusjach naukowych.

A czy nowe technologie zmienią sposób prezentowania wyników w czasie konferencji naukowych? Czy pojawią się awatary naukowców i ich badań, z którymi inni będą mogli konwersować? Mam przeczucie, że będzie to już niebawem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz