6.06.2022

Przygody chruścika Niprzyrówki (Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki 2022)




Niprzyrówka rzeczna jest chruścikiem z rodziny wąsatkowatych. Jej naukowa nazwa to Leptocerus interruptus, rodzina Leptoceridae. Larwy żyją w czystych, średniej wielkości rzekach. Niprzyrówka rzeczna uznana została za gatunek prawdopodobnie wymarły w Polsce. Jednakże na początku XXI wieku została odkryta m. in. w rzece Łynie w Olsztynie (o czym pisała nawet prasa). Dla potrzeb medialnych i upowszechniania wiedzy wymyśliłem nazwę polską, w nawiązaniu do już istniejącej nazwy dla pokrewnego gatunku, żyjącego w jeziorach - Leptocerus tineiformis.  Więcej o tym gatunku na Wikipedii, w Insektarium na blogu Profesorskie Gadanie .

Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki 2022 to doskonała okazja by opowiedzieć o przyrodzie nas otaczającej. A głównym przewodnikiem po tej wirtualnej wycieczce została właśnie niprzyrówka rzeczna. 

Na rozpoczęcie Olsztyński Dni Nauki i Sztuki pojawi się tu link do wirtualnej opowieści o dziwach przyrody. Będzie to wirtualna wycieczka z opowieściami tekstowymi i wideo o przyrodzie, o niezwykłych zwierzętach, roślinach, grzybach i ekosystemach wodno-błotnych a także o procesach ekologicznych i ewolucyjnych. Oprowadzać będzie chruścik Niprzyrówka rzeczna (rzadki gatunek zagrożony wymarciem, żyjący m.in. w rzece Łynie). Dowiedzieć się będzie można o tym gdzie spotkać można palce umarlaka, do czego służy czarcie żebro, co robią sysydlaczki i gdzie je można spotkać, do czego wykorzystywano muszle skójki gruboskorupkowej i ile ona żyje lat, gdzie można spotkać dziwogłówkę wiosenną i skąd się biorą raki-nieboraki. O raz o tym co robi przy drodze przeklęta panna, co się wykluwa z jaj wiedźmy, gdzie można natknąć się na palce umarlaka.

Wyciecze pomocna będzie karta dostępu z szyfrem, którą otrzymają osoby, zapisujące się na zajęcia-wycieczkę. Pocztówka się już drukuje, będzie dostępna w czasie Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.

Kliknij w ten  link przy przenieść się do wirtualnej wycieczki. (Wygodniej ogląda się na komputerze, bo ekran ma układ poziomy, inaczej niż w smartfonie).  To ukłon w stronę tych, którzy są daleko i mają jedynie kontakt online. Już dziś zapraszam.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz